Anders de la Motte – MemoRandom

0
ANOTACE:
David Sarac pracuje pro stockholmskou policii. Vyhledává a nabírá informátory ve věcech organizovaného zločinu a dohlíží na ně. Manipulace, úplatky a výhrůžky jsou u něj běžnou praxí, dokud však přinášejí výsledky, nikdo se na nic neptá. Po těžké autonehodě ztratí David paměť. A s ní i kontrolu nad rozvětvenou sítí vlastních podvodů a lží. Najednou se sám stává lákavou kořistí pro ty, kdo se chtějí dostat k jeho tajemstvím. Klíčem k nim je člověk vystupující pod krycím jménem Janus. Mnoho lidí z obou stran zákona je ochotno jít přes mrtvoly, jen aby odhalili jeho pravou identitu. Nebo aby ji chránili?
Kriminální thriller z pera Anderse de la Motte, autora napínavé trilogie Game, Buzz a Bubble, vychází ve 21 zemích, práva na seriálovou adaptaci zakoupila společnost 20th Century Fox TV v produkci Howarda Gordona (24 hodin, Ve jménu vlasti). MemoRandom je první částí dilogie.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Už jsou to více než dva roky co světlo světa spatřil originální techno thriller [game]jenž byl i úvodním dílem stejnojmenné série. Nyní se jeho autor Anders de la Motte vrací s novým hrdinou a novým příběhem, který stejně jako adrenalinové dobrodružství Henrika Petterssona nedá čtenářům vydechnout.

largeTento bývalý švédský policista již čtenářům dokázal, že je opravdu zdatný vypravěč. Celá jeho předchozí série se nesla v opravdu vražedném tempu, popsaném velmi poutavou formou. Tento fakt si autor naštěstí přenesl i do svého nejnovějšího kousku, jenž právě vyšel u nakladatelství Knižní Klub pod názvem MemoRandom. Tentokrát však měníme prostředí IT technologií, za poněkud tradičnější honbu za zločinem s klasickým hrdinou. Tím je policista David Sarac, i když tradiční je v de la Mottově případě hodně relativní pojem.

Jak již bylo řečeno David Sarac je policista. Pro stockholmské oddělení obstarává informátory, kteří napomáhají bojovat proti organizovanému zločinu. Sarac se tak dost často pohybuje na samé hraně zákona, ovšem pokud za ním stojí výsledky, nikdo se moc neptá, jak jich dosáhl.

To se však jednoho dne změní. David měl těžkou autonehodu, po které ztratí paměť a s ní i kontrolu nad svými informátory. Hlavně jedno jméno leží v žaludku většině stockholmského podsvětí. Tajemný Janus má na svědomí už pěknou řádku tipů na špičky podsvětí. Ovšem jediný kdo zná jeho pravou identitu, je právě David Sarac. Ten ovšem díky ztrátě paměti neví, komu může důvěřovat a jelikož jsou lidé hledající Januse ochotni jít i přes mrtvoly, hrozí Davidovi vážné nebezpečí.

Autor opět vytvořil vskutku originální dílko protkané od začátku do konce akcí a napětím. De la Motte se navíc nezdržuje ani zbytečnými popisy, občas se tak přistihnete při pocitu, že sledujete akční film, nebo seriál. Ostatně již úvodní scéna této knihy vyloženě vybízí ke zfilmování. Toho si je ovšem autor evidentně dobře vědom, protože až po ní následuje tiráž a stránka s názvem knihy a jménem autora. Jakoby tak přímo vybízel filmové společnosti ke zfilmování. Je sice jasné, že tento styl asi nebude lákat úplně všechny čtenáře, ze samotné knihy ovšem dělá opravdu zábavné a napínavé čtení, které ideálně vyplní čas na dovolené.

memorandom-9781476788067_hrV MemoRandu sledujeme hned několik dějových linií, které se postupně prolínají, aby se v závěru spojily a daly dohromady ucelený obraz toho, co si pro čtenáře autor připravil. Kromě Davida Saraca se tak můžeme těšit na řadu dalších zajímavých postav, které se všichni sice ženou za stejným cílem (tím je samozřejmě tajemný Janus), ovšem každý z jiného důvodu. Jak je  již u de la Motteho zvykem, jeho postavy rozhodně nejsou černobílé a když k tomu navíc připočteme nezanedbatelný počet dějových zvratů a překvapení, ve finále si nemůžeme být vůbec jisti ,kdo je vlastně ten špatný a kdo dobrý. Ostatně, stejně tomu bylo již v předchozí autorově sérii.

Trilogii [game]někteří čtenáři vyčítali možná až přespříliš anglických slov a výrazů, které se v textu vyskytovaly.  Zde jsou sice také, ale v daleko menší míře než v předchozích případech. Díky tomu si samotný text vychutnají naplno i naprostí angličtinářští laici.

Přestože je MemoRandom úvodním dílem chystané dilogie, jejíž pokračování by mělo vyjít na jaře příštího roku, její děj je vcelku uzavřený. Kdyby tak tato kniha vyšla úplně samostatně, moc by se asi nedělo. Každopádně bude rozhodně zajímavé sledovat, co si autor pro čtenáře připraví v druhém dílu této akční krimi jízdy, která rozhodně dokáže zaujmout.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..