Anders de la Motte – [game]

0
ANOTACE:

Když se třicetiletý povaleč Henrik Pettersson, zvaný HP, vrací z nočního tahu stockholmskou podzemní dráhou domů, uvidí na protějším sedadle zapomenutý mobil. Lákavý nález navíc po chvíli zabliká a vyzve ho esemeskou ke vstupu do hry. Stačí splnit úkol a získat finanční odměnu i lepší hodnocení v rámci herního profilu. Kdo by odolal? Adrenalin koluje, zadání jsou stále nebezpečnější, ale pak přijde úkol, jehož splnění obnáší útok na lidské životy. O co vlastně ve HŘE jde? A kdo v ní vyhrává? Četby audioknihy, v níž se střídají dva vypravěči, se zhostili herci Jan Zadražil a Petra Špalková, třetí člen výtečného obsazení Jan Vondráček se ujal hlasu záhadné HRY. Vyprávění doplňuje syrový hudební soundtrack.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Již jsou to více než dva roky, co se na českém trhu poprvé objevila kniha od pro nás doposud neznámého autora Anderse de la Motteho Game. Hra dokázala již od počátku vzbudit značný ohlas, a tak si autor dokázal i u nás získat značný zástup fanoušků. Nyní však přichází jeho prvotina i ve své audio verzi. Dokáže se ale své předloze vyrovnat, nebo dokonce nabídnout něco navíc?

Game_3Dmodel_OneHotBookDíky vydavatelství OneHotBook se tak můžeme znovu ponořit do jedinečného příběhu, který je všechno jiné jen ne nudný. Henrik Petterson je úplně obyčejný týpek, který se jen tak protlouká životem. Hlavně aby se moc nepředřel. Jednoho dne při cestě stockholmskou podzemkou nalezne na sedadle zvláštní mobilní telefon. Původní záměr – telefon střelit do zastavárny, HP změní poté, co se na obrazovce přístroje zobrazí zpráva s pozvánkou ke vstupu do HRY. A právě v tu chvíli začíná šílená adrenalinová jízda, která nás nenechá vydechnout až do samého závěru.

„Jedná se sice o severský thriller, přesto se ale GAME od pochmurně temných skandinávských detektivek v mnohém liší. Je celkově o dost svižnější, sevřenější, je také velice vtipná, ironická a prošpikovaná popkulturními odkazy; ústřední postava má tendenci komentovat dění bonmoty v angličtině vyposlechnutými z amerických filmů, televizních seriálů nebo počítačových her. Díky hromadě špatných vlastností je to spíš antihrdina, ale stejně si nakonec nelze pomoci a nepociťovat k němu jisté sympatie,“ líčí Martin Pilař, z vydavatelství OneHotBook.

Zpracovat tento příběh do audiopodoby dostala dvorní režisérka OHB Jitka Škápíková, která stojí za takovými perlami, jakými jsou například famózní Zmizelá, první díl Mycelia, nebo Poslední aristokratka. Její jméno je tak již před samotným poslechem jistou zárukou kvality. Ovšem ten nejdůležitější úkol, kterým bezpochyby je samotné načtení, stojí na samotných interpretech.

Jan_Zadrazil_Petra_Spalkova_Game_OneHotBookA jelikož je zpracování této knihy velice podobné Zmizelé, kde jsou také dva hlavní hrdinové a mají velice podobný prostor, bylo vcelku nasnadě, že se i Game dočká minimálně dvou interpretů. Tím hlavním, který ztvárnil postavu HP, je Jan Zadražil, se kterým jsme se mohli již setkat ve zmíněné Zmizelé. Ovšem zatímco v předchozím případě jej malinko zastínila Jana Stryková se svou nepřekonatelnou Amy Dunnovou, Henrik Petterson je natolik výrazná postava, že měl Jan Zadražil opravdu hodně prostoru k seberealizaci. Nutno říct, že této příležitosti využil bezezbytku a na posluchače tak čeká opravdu výjimečný zážitek, na kterém budeme hledat chyby jen opravdu těžko.

Druhou hlavní postavou je HP sestra Rebecka, jejíž party tentokrát obstarala herečka Petra Špalková. Ta sice s nahráváním audioknih doposud velké zkušenosti neměla, na jejím výkonu to však není ani trochu znát. Se Zadražilem tak tvoří opravdu skvělou dvojici, která vtiskla celé audioknize osobitý ráz, který dokáže zaujmout opravdu široké spektrum posluchačů.audiokniha-game-cs

Dvojici interpretů navíc ještě doplňuje Jan Vondráček (Sběratel kostí), který v tomto případě obstaral veškeré texty na display mobilu, televizní zpravodajství a názvy kapitol. Přestože se jedná pouze o drobné party, které se na první pohled mohou zdát nevýznamné, Vondráčkův hlas je v nich nepřeslechnutelný a dodává celé nahrávce další rozměr. Navíc je právě na tomto příkladu krásně vidět, že v OneHotBook opět věnovali pozornost i těm nejmenším detailům, které však ve výsledku velmi ovlivňují celkový dojem z audioknihy. Nechybí samozřejmě ani originální soundtrack, který posluchače doprovází mezi jednotlivými kapitolami a napomáhá v celkové orientaci příběhu.

Game ve své audiopodobě bezpochyby patří k tomu nejlepšímu, co můžeme v současné produkci naleznout. Perfektně odvedená práce se zde snoubí s napínavým a nervydrásajícím příběhem, který dokáže uchvátit nejen milovníky audioknih, ale dokáže obměkčit i jejich odpůrce. Na závěr tak nezbývá, než doufat, že se dočkáme i pokračování. Osobně pevně věřím, že ano, protože Game má všechny předpoklady k tomu, stát se bestsellerem.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..