Alex Scarrow – Remade

0

 

ANOTACE:
Leon a jeho mladší sestra Grace se nedávno přestěhovali z New Yorku do Londýna. Zatímco se potýkají s novou školou, ve zprávách se začínají objevovat zvěsti o neidentifikovaném viru z Afriky. Během týdne virus zasáhne Londýn. Lidé se mění v kapalinu před očima obou sourozenců, kteří utíkají, aby si zachránili život. Měsíc poté, co se virus poprvé dotknul zemské atmosféry, mu podléhají všechny organismy.
Ale virus zdaleka není jediným nepřítelem, a přežití je jen první krok

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Smrtící virus, Země na pokraji apokalypsy a náctiletý hrdina v zajímavě pojatém young adult románu s neobvyklým názvem Remade. To vše nabízí novinka Alexe Scarrowa, která před nedávnem vyšla v nakladatelství Omega. Na rozdíl o svých YA souputníků však malinko klame tělem a nabízí mnohem víc, než je v tomto žánru běžné.

Alex Scarrow rozhodně není na literárním poli žádným nováčkem. Ostatně, s tímto bývalým britským rockovým kytaristou jsme se i u nás mohli setkat již několikrát. Scarrow se navíc neomezuje pouze na jeden žánr. A tak jsme se s ním mohli již setkat v rámci válečné, detektivní i fantasy prózy. Nyní Scarrow načíná další kapitolu ve své bohaté spisovatelské kariéře a míří mezi toliko propíraný žánr Young Adult. I když v jeho případě toto zařazení nebude si příliš přesné.

Remade se totiž běžnému YA vymyká snad ve všech ohledech a tak jediné co má s tímto žánrem společné jsou náctiletí hrdinové a relativně jednodušší děj, jenž více méně sleduje pouze jednu hlavní dějovou linii. Když však pomineme tyto dva aspekty dostáváme do rukou plnohodnotný apokalyptický sci-fi thriller šmrncnutý trochou hororu. Díky tomu by tento kousek mohl zaujmout i odrostlejší čtenáře, pro které se bude jednat o příjemné zpestření. Remade je tak skutečně příjemným překvapením snad ve všech myslitelných ohledech.

Vděčí za to především velice zajímavému příběhu i lehkosti se kterou je kniha napsaná, která jde ruku v ruce s perfektní čtivostí. V neposlední řadě i celkovému vyústění příběhu, který je jednak příslibem pro budoucí pokračování ( v originále jsou již dostupné 3 knihy z této série). Scarrow navíc jasně dává najevo, že tato série nemusí mít nutně šťastný konec, i když to ukáže až čas. První kniha však dokázala příjemně překvapit a dává jasně najevo, že ani YA nemusí být nutně svázané všemi stereotypy, které tento žánr nabízí.

Ono ostatně již úvodní stránky knihy dávají tušit, že toto bude o něco málo drsnější čtení, než na jaké jsme zvyklí. Po celé zeměkouli se totiž začíná zázračnou rychlostí šířit smrtící virus, jenž své oběti zabíjí až neskutečně rychle. Hodinu po nákaze je po všem, aby toho však nebylo málo virus zkapalní veškeré měkké části a tak se ze smrti stává hodně morbidní podívaná. Začíná nová epocha “lidstva”, ve které se Leon a jeho mladší sestra Grace budou snažit za každou cenu přežít. Jenže to je stále jen začátek…

Remade je sice na první pohled relativně jednoduchý příběh, za což ostatně vděčí žánru kam spadá, Scarrow jej však dokázal skutečně využít naplno. Atraktivní téma jde ruku v ruce se strhujícím dějem, jenž nemá moc hluchých míst a perfektně graduje až k samotnému závěru. Celkovému dojmu dopomáhá i vcelku zdařilý překlad, snad jen na pár místech vás zarazí zvláštní slovní spojení, které nedává moc smysl (opravdu nevím co jsou silikonové procesory). Naštěstí se to ale neděje nijak často, a tak ani tyto občasné chybky výraznějším způsobem nenarušují celkový dojem z veskrze povedené knihy.

Sympatičtí hrdinové, absence zbytečných romantických linek a celá řada zajímavých, místy až lehce šokujících zvratů. To vše a mnohem víc nabízí tato nenápadná kniha, kterou by byla věčná škoda minout. Ano, stále se jedná o YA, tudíž nečekejte příliš spletitý děj. Určité zjednodušení je zde zkrátka cítit, rozhodně však ne na tolik, abychom se mohli cítit ochuzeni. Na to je Remade v rámci žánru až moc propracovaný. Když však odhlédneme od specifik tohoto žánru, moc výtek k této knize nenajdeme. Snad jen to, jak je prezentována. Úplně si nejsem jistý, zda je Remade skutečně mířeno na mladší čtenáře, i když tomu styl knihy nasvědčuje. Na druhou stranu se Scarrow rozhodně nebojí explicitnějších scén, ze kterých vám bude místy  lehce nevolno.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..