Alex Berenson – Falešný agent

0

Do jednoho istanbulského hotelu dorazí varování, že íránské síly mají v úmyslu zabít tamního rezidenta CIA. K vyšetřování je přizván bývalý agent CIA John Wells, než však ve vyšetřování výrazněji pokročí, ukáže se, že tip byl pravdivý. Což znamená, že následující varování ze stejného zdroje bude bráno skutečně velice vážně. A varování to není ledajaké – na loď plující z Dubaje do Spojených států se měla podle něj dostat zásilka s radioaktivním materiálem.

Jak riziko vzrůstá a vláda mobilizuje síly, je Wells vyslán na privátní misi s cílem vypátrat pravdu. Jde po stopě od Guatemaly přes Thajsko a Hong Kong až po Istanbul a využívá přitom veškeré své znalosti i schopnost nenápadně se pohybovat v arabském světě. Bude to ale stačit k odvrácení války, nad jejíž propastí se Spojené státy ocitly?

…………………………………………………………….

Alex Berenson rozhodně není v našich končinách úplně neznámé jméno. Ostřílení čtenáři si možná vzpomenou na jeho tři knihy, které vyšly u nakladatelství Olympia. V současné době se jej ujala Kniha Zlín, která vydává další jeho špionážní thriller s hlavním hrdinou agentem CIA Johnem Wellsem, jenž vychází v překladu Pavla Kaase pod názvem Falešný agent.

364_falesny-agent-titul-webBerenson působil řadu let jako reportér listu New York Times a nutno říci, že velmi úspěšně, mimo jiné i jako zahraniční korespondent v Iráku. Tento zážitek ho inspiroval k napsání jeho prvotiny Věrný špion, za který získal v roce 2007 prestižní Edgar Award. Úspěch jej bezpochyby navnadil k dalšímu psaní, a tak v roce 2010 opouští novinářskou praxi a začíná se naplno věnovat kariéře spisovatele. Jeho špionážní série s Johnem Wellsem čítá v současné době již devět dílů a bezpochyby se nebude jednat o číslo konečné.

Falešnému agentovi však v chronologickém vydávání nepatří místo první, jak by se mohlo zdát, ale až osmé. Jedná se tak o jednu z posledních knih, které autor napsal. Naštěstí jde o více méně uzavřený příběh a kromě pár detailů, především z osobního života, vás tak nebude nic rušit v samotné četbě.

Úspěch každé špionážní organizace více méně stojí a padá na kvalitní síti informátorů. Když se tedy istanbulské buňce CIA podaří získat nový zdroj, je třeba jej prověřit. Což se sice nepodaří, ovšem záhy se ukazuje, že jeho tipy se zakládají na pravdě. A tak když dorazí informace, že se chystá atentát na šéfa rezidentury, je potřeba, ji brát velice vážně. Otázkou zůstává, na koho a hlavně kde teroristé zaútočí?

Navíc ze stejného zdroje přichází varování, že z Dubaje míří do Spojených států zásilka radioaktivního materiálu. V tuto chvíli nejde jen o jednotlivce, ale je ohrožena suverenita USA, a to se vládě rozhodně líbit nemůže. Kdo se rozhodl ohrozit světovou supervelmoc a co tím sleduje? John Wells stojí před nelehkým úkolem, vypátrat pravdu a dopomoct tak k odvrácení války, na jejímž prahu se Spojené státy opět ocitly.

18079700Autor na více než 400 stranách rozehrává složitou hru plnou úskoků, napětí a kvalitní špionážní práce. Navíc se nebojí ani kritiky vlastní vlády a více než naznačuje, že ani Spojené státy nemají úplně čistý štít, ať už co se týče manipulace osob, zkreslování informací, nebo dokonce vražd a jejich maskování. Vždy se ovšem jedná bezpodmínečně o dobro a práva občanů USA a tím je vše ospravedlnitelné.

Samotná kniha je rozdělena do třech částí, které by sice mohly jako kratší novelka fungovat i jednotlivě, ovšem teprve jako celek dávají dohromady složitou mozaiku osudů hlavních postav, jejichž putování sledujeme prakticky po celém světě. Kromě Turecka tak nahlédneme i do Jižní Ameriky, Thajska, či Hong Kongu. Vše navíc funguje opravdu skvěle, přestože se Berenson nebojí do jisté míry jít až na hranu, zůstává naštěstí na hranici uvěřitelnosti a čtenáři tak nemají problém představit si, jak asi zrovna  někde taková špionáž probíhá.

Bezpochyby tomu napomáhají i autorovy zkušenosti, kterými si osobně prošel. Navíc jako zkušený novinář dbá i na nejmenší detaily, o čemž svědčí i velké množství vysvětlivek. Velkou výhodou je i to, že se nesnaží soudit a nepřiklání se pouze k jedné straně, to nechává plně na čtenářích. A i když je více méně jasné, kdo je tady ten dobrý a zlý, nesnaží se tento fakt dávat nikterak na odiv. Přeci jen, v této branži je dobrý a zlý dosti relativní pojem a každá strana ho vnímá jinak.

S klidným srdcem můžeme říct, že Alex Berenson patří mezi to nejlepší, co v tomto žánru můžeme najít. Bezproblému se tak vyrovná jménům jako Ludlum, Le Carré, nebo Forsyth a po dočtení tak nezbývá než doufat, že Kniha Zlín přinese i další romány z pera ostříleného autora, protože by byla škoda, zůstat jen u této vlaštovky.

Recenze psána prologo_knihcentrum_bilypodklad Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdAlex Berenson – Úspěšný reportér listu New York Times se s přehledem etabloval i na poli špionážních thrillerů…

Na univerzitě v Yale vystudoval historii a ekonomii, po studiích se však věnoval žurnalistice. Pracoval zprvu pro Denver Post, později přešel k New York Times. Tam sloužil coby investigativní reportér zaměřený na finance a obchod – díky této zkušenosti napsal faktografickou knihu o největších finančních skandálech. Pak se stal zahraničním korespondentem v Iráku, kterýžto zážitek ho inspiroval k napsání jeho beletristického debutu Věrný špion. Hrdinou nyní již osmišpionážních thrillerů je agent CIA John Wells, bojující proti terorismu po celém světě.
V  roce 2010 opustil redakci, aby se mohl věnovat psaní na plný úvazek. Momentálně žije v New Yorku se svou ženou a psem.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..