Alan Moore – Swamp Thing: Bažináč

0

 

ANOTACE:
Alec Holland je mrtvý. Uhořel. Jeho duše však žije dál. A je zelená.Gigant Alan Moore (Watchmeni, Z pekla, Top Ten, Liga výjimečných) převzal jednu z klasických comicsových postav a udělal z ní legendu. Příběhy zeleného monstra se z akčních dobrodružství změnili v atmosférické a ponuré horory, v Sandmana z bažin. Monstra z dětských kreseb ožívají, po zemi kráčí ďábel, dává lidem rady do života a mrtví kráčí po zemi. Jediné, co stojí proti zlu, je něco, co možná kdysi bylo člověk. Americký jih nikdy nebyl nejdokonalejším místem pro život, teď se však stává dokonalým místem pro smrt.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Je tomu už čtrnáct let, co v České republice vyšel první Swamp Thing – Bažináč z dílny scénáristy Alana Moora. Úvodní díl Bažináčovy ságy byl však již dlouhou dobu beznadějně vyprodaný a tak přišel čas, aby nakladatelství BB art nadělilo jeho fanouškům nové vydání. Navíc se nejedná o pouhopouhý dotisk, ale o zcela nový, přepracovaný kousek. Tím prvním, co fanoušky uhodí do očí, je bezpochyby fakt, že první Bažináč se konečně dočkal barvy!

Představovat komiksovým fanouškům nějak blíže Alana Moora je nejspíš zbytečné. Prakticky každý, kdo se o komiksy nějakým způsobem zajímá, musel s tímto jménem přijít do styku. Podle mnohých kritiků se jedná zřejmě o nejnadanějšího komiksového scénáristu všech dob. Možná trochu odvážné tvrzení – ale stačí nahlédnout do jeho portfolia, kde nalezneme takové perly jako jsou Watchmen – Strážci, V jako Vendeta, Z pekla, Batman: Kameňák a v neposlední řadě také Bažináč, který dopomohl Moorovi získat za mořem patřičné renomé.

Když Moore naskakoval do rozjeté série ve dvacátém sešitu, nikdo netušil, co se mu podaří vytvořit. Dá se říci, že jen díky němu mohl tento originální hrdina chytit druhý dech a neskončil kdesi v propadlišti dějin. Moore šel však mnohem dál a podařilo se mu stvořit dílo, které je dnes v podstatě legendou. Z obyčejného béčkového hororu jej přetvořil v komiks, který má i po třiceti letech čtenářům stále co nabídnout. Ne nadarmo je Bažináč označován za jeden z mezníků moderního komiksu.

A nebyl by to Alan Moore, kdyby své působení u Bažináče nezačal lehce kontroverzně. Ostatně, který autor zabije svého hrdinu hned v prvním sešitu? Moore udělal právě to, pro svůj záměr měl však dobré důvody. Zde by se možná hodilo nastínit kdo, nebo co, je Bažináč. Původně to byl doktor Alec Holland, vědec, jenž se jednoho dne znelíbil nesprávným lidem. Ti jej vyhodili do povětří i s jeho laboratoří – kdesi uprostřed bažin. Tělo, nasáklé chemikáliemi, dopadlo do bažiny, kde rostlinné mikroorganismy vykonaly své… Alespoň tak byl Bažináč známý.

Alan Moore se však rozhodl jít zcela jinou cestou. Autor čtenáře ani hlavního hrdinu rozhodně nešetří, již v úvodním sešitu se Alec (Bažináč) dozví, že není Alecem, ale pouhým spletencem rostlin, jež se snažily napodobit lidské tělo. Lidské má vlastně pouze vědomí. V úvodní knize tak kromě klasického příběhu sledujeme především Bažináčův vnitřní boj se sebou samým a jeho snahu se vyrovnat s novými skutečnostmi. Protože jestli měl někdy naději, že by se mohl stát opravdovým člověkem, s příchodem Alana Moorea tato naděje navždy pohasíná.

O kvalitách Bažináče patrně není potřeba dlouze polemizovat. Toto dílo bezesporu patří ke zlatému fondu komiksu. A my můžeme jen kvitovat s nadšením, že se dočkalo i českého překladu. V aktuálním vydání navíc přichází na řadu i barvy, které u původního z roku 2003 chyběly. Teprve teď je tak celá série kompletní a hlavně ve sjednoceném formátu.

Vůbec poprvé si tak můžeme úvodního Bažináče užít v barvě. Ta sice odpovídá době, kdy tento komiks vznikl (přeci jen v osmdesátých letech nebyl coloring na nejvyšší úrovni), zároveň má však neopakovatelné kouzlo. Stephen R. Bissette, John Totleben a Rick Veitch předvádějí pod Mooreovou taktovkou neuvěřitelnou výtvarnou akrobacii. Již původní černobílý komiks nabízel nádhernou podívanou, s barvou jde však přeci jen o stupínek dál. Na druhou stranu, bez barvy skutečně vyniknou i malé detaily, které v tomto případě trochu splývají.

Přidání barvy však nebylo jedinou změnou, kterou nové vydání prošlo. Změnou prošel i přebal knihy, který je tentokrát barevně sladěný s následujícími díly. Nejsou to však jen změny kosmetické, na které došlo. BB art tentokrát přidal i dvacátý sešit, jenž v původním svazku chyběl a jenž se dá označit za skutečný začátek této série. Moore v něm uzavírá původní koncept Bažináče a nastoluje nové pořádky. Pokud vám tedy v původním vydání něco málo chybělo, zde již dostáváme komplet.

Bažináč je vskutku jedinečným dílem, které stálo na začátku úspěšné kariéry Alana Moora. Je tedy jen a jen dobře, že díky druhému vydání, které si pro nás nakladatelství BB art přichystalo, si jej můžeme konečně vychutnat v ryzí neupravené podobě, přesně takové, jakou autoři stvořili, a v jaké dobyl komiksový svět.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.