Ahmet Ümit – Istanbulské memento

0

U nohou Atatürkovy sochy v Istanbulu je objeven zavražděný muž. Oběť má podříznuté hrdlo, tělo je naaranžované do tvaru šipky a v ruce má starověkou minci. Když se vrchní komisař Nevzat Akman a jeho kolegové pustí do vyšetřování, netuší, že budou muset pátrat nejen v ulicích svého města, ale i v jeho dějinách. Brzy totiž zjistí, že mají co do činění se sériovým vrahem, který věří, že má historické poslání.

Pachatel zanechává těla a indicie odkazující až do starověku na místech, jež připomínají významné panovníky Istanbulu. Komisař Akman nesmí promarnit ani vteřinu, on i jeho tým se horečně snaží proniknout do nebezpečného prostředí developerských firem a zákulisních praktik územního plánování. Jedno je totiž jisté, pokud se jim nepodaří vrahův vzkaz rozluštit, zemře další člověk.

Kriminální thriller Ahmeta Ümita si nás získá starostlivým a neuvěřitelně poctivým hrdinou potýkajícím se nejen se svou minulostí, ale i s budoucností svého milovaného města, které se mění příliš rychle. Čtenáře pohltí vyšetřování plné zvratů, tajemných postav a temných prostředí a zároveň podnikne velkolepou cestu do historie jednoho z nejuhrančivějších měst světa.

…………………………………………………………….

Jak se říká dobrých knih není nikdy dost a u detektivek to platí dvojnásob. Zatímco u nás v poslední době bodují hlavně autoři ze severu Evropy, na zbytek se tak trochu zapomíná. Je proto vždy příjemné zjistit, že se najde zajímavý kousek, který nepochází ze Skandinávie. Ba co víc, nejnovější kniha z nakladatelství Host, je z pro mnohé z nás exotického Turecka. Pojďme tedy nahlédnout do země mnoha kultur a tradic a vydejme se v knize Ahmeta Ümita do rušného Istanbulu.

948Ahmet Ümit patří mezi nejvýznamnější turecké autory detektivek. A stejně jako jeho knižní hrdinové i on má za sebou opravdu pestrý a rušný život. V dobách, kdy v Turecku byla u moci vojenská diktatura se aktivně účastnil podzemního hnutí za demokracii. V devadesátých letech působil v reklamě a v současné době pracuje pro Goethe-Institut v Istanbulu a během volných chvil se věnuje psaní. Proslavil se především díky své detektivní sérii s komisařem Nevzatem Akmanem, do které spadá i Istanbulské memento, jenž právě vyšlo u nakladatelství Host v překladu Tomáše Laně.

Když je u nohou Atatürkovy sochy v Istanbulu objeven mrtvý muž, vyšetřovatelé ještě netuší, co je v následujících dnech čeká. Oběť má až rituálně prořízlé hrdlo a v ruce svírá starověkou minci. Je to náhoda, nebo má tento nález nějaký význam? Vrchní komisař Nevzat Akman a jeho tým se vydává po stopách mrtvého v pátrání po pravdě. Brzy se ovšem ukazuje, že případ bude mnohem složitější, než se zdálo.

Navíc se s dalším dnem objevuje nová mrtvola, která nepochybně zemřela stejnou rukou jako první neznámý. Opět má prořízlé hrdlo, je stejně naaranžovaná a opět v ruce svírá starověkou minci. Zdá se, že pachatel odkazuje na historicky důležitá místa Istanbulu, ale proč? Jaký je pravý důvod. Akman nesmí promarnit ani minutu, protože je stále jistější, že s každým dalším dnem bude přibývat i mrtvých.

istanbul-hatirasiPro české čtenáře bude na této knize nejlákavější právě prostředí, ve kterém se samotný příběh odehrává. Istanbul je již od pradávna křižovatkou civilizací a městem mnoha národů. A právě na střet bohaté minulosti a budoucnosti tohoto města se autor ve své knize zaměřuje. Stejně jako kdekoliv jinde na světě i zde ustupují zájmy památkářů a historiků penězům dravých developerů, kteří se neštítí pro svůj cíl udělat prakticky cokoliv. A tak i v Turecku kvete korupce v nebývalé míře ve všech patrech politiky i policie.

Autor se tak nebojí upozornit na aktuální palčivé problémy, a to nejen turecké, ale dá se říct, že celosvětové. Vše ovšem zvládl zaobalit do velmi dobře vyváženého příběhu, který doplňuje i dnes tolik oblíbený pohled do soukromý hlavních postav, které žijí vlastní život, včetně všech trápení i radostí a zdá se, že v Turecku tomu není jinak.

Celý příběh je navíc výborně oživený vsuvkami z historie Istanbulu popřípadě Turecka. Díky tomu mají čtenáři proniknout trochu více do minulosti této zajímavé země. Autor vše vyladil do nejmenších detailů, a tak i malá drobnost zde může mít velký význam. Hlavním záporem knihy se ovšem mohou někomu jevit právě tyto historické vsuvky, díky kterým se celý příběh stává daleko rozvláčnější, a to i přesto, že se samotný příběh odehrává během několika málo dní.

Istanbulské memento je rozhodně zajímavou alternativou k tolik oblíbeným severským detektivkám. Sice vám nebude neustále zima, ale spíše vám z horkého Istanbulu pořádně vyschne, Ahmet Ümit ovšem dokázal, že i v Turecku umějí skvělé knihy, které dokáží zaujmout a vtáhnout své čtenáře do děje.

Recenze psána prologo_knihcentrum_bilypodklad Kniha vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdAhmet Ümit (nar. 1960) je jedním z předních tureckých autorů detektivek. Pochází z města Gaziantep v jižním Turecku, v roce 1978 se přestěhoval do Istanbulu, kde vystudoval univerzitu, od roku 1974 do roku 1989 byl aktivním členem komunistické strany, za vojenské diktatury se účastnil podzemního hnutí za demokracii. V letech 1985–1986 tajně navštěvoval Akademii sociálních věd v Moskvě. V devadesátých letech působil v reklamním sektoru, v současné době pracuje pro Goethe-Institut v Istanbulu. Má dceru Gül. Proslavilo ho mistrovské zvládnutí detektivního žánru, které prokázal v mnoha svých bestsellerových románech i povídkových souborech. Ümit líčí unikátní politický a historický vývoj Turecka a zejména Istanbulu, noří se do psychiky svých skvěle vykreslených postav a spřádá fascinující příběhy vražd a politických intrik.

wordpress hodno

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..