Agatha Christie – Vražda v Orient-expresu

0
ANOTACE:
Hercule Poirot, jehož naléhavý telegram odvolá z Istanbulu do Anglie, jen tak tak získá místo na palubě luxusního rychlíku Orient-expres, který je mimo sezónu nečekaně plný. Ve vlaku jej osloví bohatý Američan Ratchett, který ho požádá o ochranu, protože se obává, že mu hrozí nebezpečí. Detektiv odmítne a následující ráno je muž nalezen ve svém kupé ubodaný. Následně vlak uvízne v závějích a cestující i posádka zůstanou ponecháni napospas osudu. Je to zvláštní směsice: Američané, Angličané, švédská misionářka, Ital, maďarský diplomat s chotí… Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí – a teď i s podezřením ze zločinu. Protože vrah je stále mezi nimi. A všichni jsou podezřelí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

kniha

 

 


Agatha Christie je pojem jenž ani více než 40 let po své smrti neztrácí nic ze svého lesku. Fanoušci po celém světě její knihy a hrdiny z celého srdce milují. Není proto divu, že kromě čtenářů její knihy táhnou i tvůrce filmů, jenž stále přináší nové adaptace jejích děl. Nejnověji například i jeden z nejznámějších případů Hercula Poirota – Vražda v Orient-Expresu. A právě u této příležitosti přináší vydavatelství OneHotBook i jedinečnou audioknižní adaptaci tohoto románu v podání Lukáše Hlavici.

Představovat královnu anglické detektivky Agathu Christie, potažmo jejího geniálního excentrického detektiva z Belgie je pravděpodobně zcela zbytečné. Hercule Poirot patří bezesporu mezi nejznámější knižní detektivy a nemalou měrou tomu pravděpodobně přispěl i David Suchet a stejnojmenný televizní seriál dobře známý i těm, kteří za normálních okolností knihám moc neholdují. Vražda v Orient-Expresu navíc patří k tomu nejlepšímu co kdy Agatha Christie napsala, je tedy jasné, že jakékoliv nové adaptace tohoto díla to nebudou mít jednoduché.

Je tak trochu příznačné, že zatímco se do kin chystá druhá filmová adaptace, tou první je film z roku 1974, přispěchalo vydavatelství OneHotBook s audioknihou. A stejně jako v případě filmu i v rámci audioknih se jedná v pořadí o druhou komerčně dostupnou nahrávku tohoto díla. Tou první byla audiokniha v podání herce Pavla Novotného, jenž vyšla na 6 CD v roce 2008. Toho nyní nahrazuje Lukáš Hlavica na sedmi a půl hodinové nahrávce v režii Michala Bureše.

Inspirací pro tuto knihu se autorce stala její vlastní cesta Orient-Expressem, kdy stejně jako v knize vlak z Iráku do Anglie uvízl ve sněhové závěji. Tentokrát se však vydává na cestu Hercule Poirot, jenž se musí urychleně vrátit ze Sýrie do Londýna kvůli jednomu ze svých případů. Na cestě Orient-expresem jej osloví bohatý američan Ratchett, jenž ho pořádá o ochranu. Detektiv však odmítne a následujícího dne je muž nalezen ve svém kupé mrtvý. Mezi cestujícími se s největší pravděpodobností ukrývá vrah. Vlak navíc mezitím uvízne v závějích a posádka celého vlaku musí čekat, než se k nim dostane pomoc. Geniální detektiv se tak zatím pouští do pátrání, přesto nebude mít jednoduchou práci, jelikož podezřelí jsou všichni…

Příběh této knihy je minimálně v hrubých obrysech notoricky známý a autorka v něm, stejně jako její hrdina, ukazuje svou genialitu. Hraje si se svými fanoušky, překládá jim jednu teorii za druhou, aby je následně zase svedla z cesty. Až do samotného konce si tak nemůžete být stoprocentně jistí, jaké bude ve skutečnosti rozuzlení tohoto zamotaného případu. I díky tomu bezesporu patří toto dílko do zlatého fondu detektivní literatury. Vražda v Orient-expresu si tak rozhodně zaslouží náležitou péči a zacházení.

Té se jí naštěstí v rukou OneHotBook skutečně dostalo. Už výběr samotného interpreta dává tušit, že se mají posluchači skutečně na co těšit. Lukáš Hlavica již nejednou dokázal, že patří ke skutečné špičce v tomto oboru. Ostatně v anketě Audiokniha roku 2016 obdržel ocenění za nejlepšího interpreta. Nyní si tak do svého portfolia může zařadit i tuto jedinečnou nahrávku, se kterou se řadí mezi takové interprety, jakými jsou například Jaroslav Frej, Taťjana Medvecká, Jaromír Meduna, Jana Hermachová, či Aleš Procházka.

Jeho výkonu pak není v podstatě co vytknout. Perfektně se mu podařilo zachytit celkovou atmosféru příběhu, kterou umocňuje především jeho vynikající práce s hlasem. Během interpretace tak od sebe perfektně odlišuje jednotlivé postavy, ať už tónem hlasu, barvou, či přízvukem. Hlavica však nikterak zbytečně nepřehrává, jak mají někteří interpreti ve zvyku. To by se ostatně ani k této nahrávce nikterak nehodilo, ba naopak Hlavica společně s režisérem Michalem Burešem zvolili ideální polohu. Vše tak působí naprosto přirozeným a uhlazeným dojmem, díky kterému “staré časy”, kdy muži byli ještě opravdoví gentlemani, z nahrávky přímo čiší.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani hudební doprovod, jenž na audioknihách tohoto vydavatelství nemůže chybět. V tomto případě aranžmá obstarávají především klavírní tóny a zvyku jedoucího vlaku, jenž má evokovat jedoucí Orient-expres. Doprovod tentokrát neodděluje každou kapitolu a nedopomáhá tak k celkové orientaci. Při běžném poslechu tak působí vcelku nahodile a nepodařilo se mi plně odhalit, jestli má rozmístění hudebních pasáží nějaký hlubší smysl. To je však patrně jediná menší výtka k jinak naprosto skvělé nahrávce.

Agatha Christie má i přes svou “věkovitost” rozhodně stále co nabídnout a nejnovější nahrávka z vydavatelství OneHotBook je toho krásným důkazem. Hercule Poirot v podání Lukáše Hlavici má navíc jedinečné kouzlo a Vražda v Orient-expresu tak bude bezesporu patřit k těm nejlepším audioknihám od Agathy Christie, po kterých můžete sáhnout.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..