Aeronautilus zná své vítěze

0

Letošní rok se nese na vlnách české fantastiky. Tento pro mnohé milovaný žánr se konečně dostává do popředí a začíná být o něm čím dál víc slyšet. Po Světě knihy, kde se fanoušci mohli setkat s mnohými českými legendami tohoto žánru a zúčastnit se předávání cen ASFFH byla na pořadu další neméně významná akce pro milovníky fantasy a science fiction.

Již 19. Festival Fantazie v Chotěboři přilákal opět velké množství návštěvníků, kteří měli možnost mimo jiné ovlivnit hlasování v další významné žánrové ceně a tím je Aeronautilus – ocenění za uplynulý rok pro české autory, výtvarníky a počiny v žánrech science-fiction, fantasy a horor.

Již desátý ročník této ceny opanovala stejně jako ceny ASFFH Vilma Kadlečková, se svým prvním dílem pentalogie Mycelium: Jantarové oči a rozšířila tak svou „raketovou“ sbírku o další kousek. Po loňské ceně za povídku roku tak letos přidává další tentokrát rovnou za Knihu roku. A i když konkurence byla opravdu tvrdá, nedá se říct, že by se tento úspěch nedal úplně očekávat.

Naproti tomu kategorie Povídka roku skončila překvapením. Jelikož se tentokrát mezi nominovanými neobjevilo žádné „věhlasné jméno“ autorů, kteří sbírají ceny jak na běžícím pásu, odnesl si cenu Jan Žlebek za povídku Popel, nebo prach, kterou mohou fanoušci najít v antologii Legendy: Prokleté knihovny.

Oproti tomu kategorii Nejlepší obálky knihy nebo časopisu již několik let s přehledem vládne Jana Šouflová, která tuto anketu opanovala i letos. Tentokrát za obálku antologie Legendy: Prokleté knihovny vydané u nakladatelství Straky na vrbě. Stejná situace vládne i mezi Nejlepšími weby kde kraluje XB-1.

Během vyhlašování probíhá také uvedení nejvýznamnějších postav české fantastiky mezi Velmistry žánru. Tato čest tentokrát padla na Michaela Bronce, který byl uveden do lóže organizátorů (organizátoři, nakladatelé) a na Jiřího W. Procházku, kterému připadla lóže autorů (spisovatelé, výtvarníci, překladatelé)

logoaeronautilus

KNIHA ROKU:

Vilma Kadlečková: Mycelium: Jantarové oči (Argo)

Nominace:

Jan Hlávka a Jana Vybíralová: Mráz a hry (Brokilon)

Lucie Lukačovičová: Detektivní kancelář Sirius (Straky na vrbě)

František Novotný: Křižník Thor (Klub Julese Vernea)

Jiří Pavlovský: Kladivo na čaroděje – Výtah do pekla (Epocha)

POVÍDKA ROKU:

Jan Žlebek: Popel, nebo prach (Legendy: Prokleté knihovny)

Nominace:

Tomáš Bandžuch: Andělíčkářka (Legendy: Prokleté knihovny)

Martin Gilar: Dotek molekul (XB-1, č.1)

Hanuš Seiner: Hexagramaton (Mlok 2013)

Daniel Tučka: Hex libris (Legendy: Prokleté knihovny)

OBÁLKA ROKU:

Jana Šouflová: Legendy: Prokleté knihovny (Straky na vrbě)

Nominace:

Tomáš Kučerovský: Mycelium: Jantarové oči (Argo)

Lubomír Kupčík: Kladivo na čaroděje: Výtah do pekla (Epocha)

Milan Malík: Prachožrouti (Albatros Media – Plus)

Jana Šouflová: Detektivní kancelář Sirius (Straky na vrbě)

WEB ROKU:

XB-1

Nominace:

Fantasya

Fantasy planet

Legie

Vlčí bouda

VELMISTŘI ŽÁNRU:

Jiří W. Procházka a Michael Bronec

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply