Adam Stower – Král Vrkú

0

 

ANOTACE:

Jakub Suchý je obyčejný kluk, co se umí skvěle schovávat. A to se hodí, zvlášť když je v dohledu Max Hamta. Ale zrovna dneska to Jakubovi nevyšlo — jeho plán nenápadně proklouznout ze školy se změní v zoufalý úprk před Hamtovou hordou. A nebýt jedné nečekané díry v zemi, bůhvíjak by to všechno dopadlo.
Na útěku před svým úhlavním nepřítelem Jakub objeví uprostřed města skrytý hvozd. A v něm ten nejúžasnější stromový bunkr na světě se spoustou provazových žebříků, toboganů a ztřeštěných vynálezů. A tomu všemu vládne tajemná, vousatá a ohromně zábavná postavička — král Vrkú.
Ale pozor! Max a jeho banda kují hanebný plán…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Napadlo vás někdy, jak by to asi vypadalo, kdyby byl Petr Pan holka… s plnovousem… Možná trochu šílená představa, každopádně tak nějak by se dala s trochou nadsázky charakterizovat nová kniha pro děti z nakladatelství Host. Oceňovaný britský spisovatel a ilustrátor knížek Adam Stower nám v ní představuje svého Krále Vrkú. Takže kaďapult a slimákovou kaši připravit a zábava může začít…

Podle samotného autora je jeho kniha v mnohém inspirována vlastními vzpomínkami na dětství. Na čas strávený bezstarostnými hrátky v lese, ale i pobytem na internátní škole v Norfolku. Právě díky těmto aspektům se dá Král Vrků s trochou nadsázky přirovnat právě k legendárnímu Petru Panovi. Obě knihy v nás totiž vyvolávají právě tyto bezstarostné vzpomínky. Na druhou stranu Adam Stower, na to jde přeci jen střízlivěji a nezavádí tak čtenáře, do žádné fantaskní země, byť by se to mohlo na první pohled zdát.

Zdroj: nakladatelství Host

Jedním z hlavních hrdinů této knihy je Jakub Suchý, úplně obyčejný kluk s obyčejnými starostmi a radostmi. Tedy když nepočítáme Maxe Hamtu a jeho bandu, která ho neustále pronásleduje a snaží se dát našemu hrdinovi co proto. Jakub se však umí skvěle schovávat a tak se mu ve většině případů daří Maxově bandě uniknout.

Jednoho dne, to však úplně nevyjde a tak místo schovávání Jakubovi nezbývá nic jiného než bezhlavý úprk. Při něm čirou náhodou objeví uprostřed města skrytý hvozd. A v něm ten nejúžasnější stromový bunkr na světě se spoustou provazových žebříků, toboganů a ztřeštěných vynálezů. A tomu všemu vládne tajemná, vousatá a ohromně zábavná postavička — král Vrkú…

Hlavní devizou této knihy, nebude ani tak samotný příběh, jenž je klasickou variací na boj dobra se zlem, ale především originální postavy, což pro krále Vrkú platí stoprocentně. Ostatně už jste viděli holku s vousy, která má za mazlíčka vombata, žije v domku na stromě, dělá slimákovou kaši a vlastní kaďapult? Zní to možná šíleně, každopádně to skvěle funguje a především se pak budete skvěle bavit.

Zdroj: nakladatelství Host

Jak už to tak u dětských knih bývá pozadu samozřejmě nezůstává ani grafická stránka knihy. Stower je velice zdatný ilustrátor a tak vcelku pochopitelně obdařil svou knihu velkým množstvím ilustrací. Ty jsou zde z důvodu aby nejen dotvářeli celkovou atmosféru, ale posouvají i samotný příběh vcelku pěkně kupředu. Navíc se na Sawerův “cartoonový” styl skutečně pěkně dívá, takže si dítka budou touto knížkou i rádi listovat.

Žel bohu samotný příběh ničím extra nepřekvapí a tak Král Vrkú postupně sklouzává mezi klasickou produkci, se kterou se můžeme běžně setkávat. Další Harry Potter, či Petr Pan se tak z této knížky zcela jistě nestane, na druhou stranu dokáže vcelku dobře pobavit a navíc skvěle vypadá. Minimálně jednu šanci si tak rozhodně zaslouží.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..