A. Martin & B. Parson – Tankerka: Dvě holky, jeden tank

0

Sotva jsme se stihli vzpamatovat z prvního komiksového sborníku legendární Tank Girl, už se na nás hrne další kniha s touto ujetou pankačkou. Po knize s příběhy z konce osmdesátých let přichází čas přenést se trochu blíže současnosti a podívat se na to, jak si tato svérázná hrdinka povede v jednadvacátém století…

Po souborném černobílém komiksu Tank Girl Classics #1, jenž nám přinesl příběhy série Tank Girl z magazínu Deadline #1-15 z let 1988-1990, přichází na řadu poněkud mladší kousek. V roce 2016 se Alan Martin rozhodl spojit s nadaným kreslířem Brettem Parsonem a společnými silami přinesli fanouškům Tank Girl Trilogy, jejíž první díl se právě dočkal českého překladu. Ten vychází s podtitulem Dvě holky, jeden tank a na náš trh jej přináší, stejně jako předchozí knihu, nakladatelství Dokořán společně s Argem.

Na tomto místě může samozřejmě někdo namítnout proč tak najednou, a proč rovnou dvě Tankerky? Odpověď je vcelku snadná. Zatímco úvodní komiksový sborník obsahuje úplně první černobílé příběhy s touto hrdinkou a ocení jej především pamětníci a skuteční fanoušci komiksu, kteří se zajímají i o jeho historii, aktuální novinka míří na zcela jiné publikum. Obě knihy od sebe dělí takřka třicet let a tak je více než jasné, že rozdíly zde budou. 

Tankerka sice zůstává i v úvodním díle nové trilogie stále stejně ujetá a kontroverzní, pro mladší čtenáře však bude přeci jen o něco stravitelnější, než její původní příběhy. Vděčí za to hned několika aspektům. Tím nejviditelnějším je samozřejmě fakt, že se Tankerka dočkala barvy a nutno říct, že v barvě jí to vážně sluší. Toto pojetí posouvá tuto legendární hrdinku do nového tisíciletí, kde má šanci zaujmout novou generaci čtenářů.

Původního kreslíře Tankerky Jemieho Hewletta vystřídal na tomto postu Brett Parson. Jeho kresba sice není tak undergroundová a ujetá jako právě Hewlettova, přesto se i tomuto kreslíři podařilo zachovat kouzlo, které si Tank Girl napříč časem nese. Ano, kresba je celkově uhlazenější a působí dospělejším dojmem, zároveň ji však nechybí hravost a smysl pro detail a nadsázku, která jde u Tankerky ruku v ruce s mnohdy přehnaným násilím. Parson se tak ukázal jako ideální adept, jenž dokáže tuto hrdinku přivést k novým čtenářům a s veškerou pompou ji uvést do nového milénia.

Dalším neméně důležitým aspektem, který ovlivňuje celkový dojem je samozřejmě příběh. Jak už nám ukázala předchozí Tankerčina kniha, ve svých prvopočátcích tato hrdinka stavěla na mnohdy hlavu a patu postrádajících kouscích, které se v zásadě omezovali na pouhých několik málo stran. Dvě holky, jeden tank přichází se zcela rozdílným konceptem. V tomto případě tak můžete zapomenout na krátké epizodky. Aktuální novinka nám přináší delší ucelenější příběh, jenž bude přeci jen pro značnou část čtenářů mnohem stravitelnější.

Na druhou stranu je stále potřeba brát v potaz fakt, že Tankerka je především o nezřízené zábavě a anarchii a tak samozřejmě nemůžeme v tomto ohledu očekávat přehnané zázraky. Samotný příběh se pak nemůže točit okolo ničeho jiného, než okolo legendárního Tankerčina tanku. Ten zmizel neznámo kam. Což může být samozřejmě trochu problém, obzvláště pokud jste na něm závislí, jako Tankerka. Každý problém má ale své řešení. Tedy alespoň do chvíle, než na scénu přikráčí druhá Tankerka, protože pak se začnou dít věci…

Tento jednoduchý koncept by samozřejmě opět vystačil na pár stránek. Alan Martin jej však v tomto případě velice umě rozvíjí do širšího příběhu, který je sice tuze jednoduchý, ale kupodivu má až na pár drobnějších výjimek hlavu i patu. Už jen v tomto ohledu se tak nová Tankerka zcela odlišuje od svého předchůdce a dává jasně najevo, že jakákoliv srovnání zde patrně nejsou úplně na místě.

Ať už vás Tankerka oslovila ve své prapůvodní podobě, nebo naopak dáte přednost jejímu “mladšímu” já, díky nakladatelství Argo a Dokořán máte nyní jedinečnou možnost poznat tuto legendu světového komiksu trochu blíže v jejích nejrůznějších podobách. A minimálně za to patří oběma nakladatelům skutečně velký dík. Protože bez Tankerky by byl svět komiksu přeci jen trochu chudý…TANKERKA: DVĚ HOLKY, JEDEN TANK
SCÉNÁŘ: ALAN MARTIN
KRESBA: BRETT PARSON
PŘELOŽIL: K. SOMMEROVÁ
VYDAL: ARGO & DOKOŘÁN
ROK: 2020
STRAN: 102
ORIG. NÁZEV: Tank Girl: Two Girls One Tank
ISBN: 978-80-257-3319-6

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..