A. Larsson, I. Korsell – PAX 6: Postrach jezera

0

ANOTACE:
Návykové jako Harry Potter, mrazivé jako Hunger Games. PAX
Když se žáci mariefredské školy vypraví na exkurzi k zamrzlému jezeru Mäleren, stane se neštěstí. Iris tvrdí, že v tom má prsty vodník. A i když je Iris podle Vigga s Alrikem ta nejnesnesitelnější osoba ve vesmíru, musejí jí kluci dát za pravdu. V jezeře žije podivný vodní tvor, který své oběti stahuje pod hladinu.
Kromě toho přichází do zámku Gripsholm nový správce, na němž je něco divného. A co se to děje s Henrym Nazdárkem? Poslední dobou se chová jako vyměněný. Alrik s Viggem musejí překonat své nejhorší noční můry, aby situaci zvládli. Ale bude to stačit? Navíc se v Mariefredu objevila jejich máma! S neuvěřitelným překvapením…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Dobrodružnou fantasy sérii PAX asi netřeba moc českým čtenářům představovat. Tato švédská fantasy pro mladší čtenáře si i u nás stihla získat slušný zástup fanoušků a tak není divu, že jsme se těsně před Vánoci dočkali nových přírůstků do této série. Zatímco vydavatelství OneHotBook přišlo se třetím a čtvrtým dílem v audiopodobě, brněnský Host nezahálel a pro naše ratolesti si přichystal již šestý díl této napínavé lahůdky z pera Asy Larsson a Ingely Korsell.

Tato původně naplánovaná desetidílná série se tak pomalu, ale jistě přehoupla do své druhé poloviny. Autoři tak rozhodně nezahálí a řada jejich kolegů by si z nich mohla vzít příklad (že pane Martine…). Stejně jako v předchozích případech i tentokrát se mohou čtenáři těšit na některou z mýtických bytostí Skandinávie. Tentokrát však použitý motiv bude důvěrně známý i nám středoevropanům. Šestý díl se totiž točí především kolem vodníků a nejrůznějších vodních potvor. Na vodníka Česílka však můžeme rovnou zapomenout, v PAXU má do dobráka tato bytost hodně daleko…

Je tedy vcelku jasné kolem čeho se bude šestý díl točit. O tom se ostatně přesvědčí “krkavčí chlapci” na vlastní kůži. Není to však jenom vodník, co jim bude dělat starosti. Podivných událostí v Mariefredu přibývá a tak naši hrdinové nebudou za chvíli vědět, kam dřív skočit.  A aby toho nebylo málo do Mariefedu přijela jejich máma….

Jelikož se jedná o šestý díl série, je více méně jasné, že touto knihou není zrovna ideální začínat čtení. U PAXE je to navíc daleko více markantnější, než u jiných knih. Nečekejte tedy žádné shrnutí děje, či úvod. Pěkně pokračujeme tam, kde jsme v předchozí knize skončili. Na to jsem však upozorňoval již několikrát v předchozích recenzích a šestý díl v tomto ohledu není žádnou výjimkou.

Již v předchozích dílech jsme se mohli přesvědčit, že se tato série postupně posouvá k temnějším tónům. Ostatně podobný styl jsme mohli vidět i u legendárního Harryho Pottera, jenž se čtenáři postupně vyrůstal. PAX se sice odehrává v daleko menším časovém období, v tomto případě jde však stejnou cestou jako zmíněný HP. Autorky se tak rozhodně nebojí své čtenáře trochu postrašit a šestý díl nám na klidu rozhodně nepřidá.

Ruku v ruce s tím jdou samozřejmě i ilustrace, které i tentokrát obstaral Henrik Jonsson. Ty  jsou místy opravdu děsivé a skvěle navozují celkovou, místy až hororovou atmosféru. O talentu tohoto ilustrátora jsme se však mohli již několikrát přesvědčit v předchozích dílech této série a u šestého dílu tomu není jinak. Jonsson opět dokázal skvěle vykreslit zachycené události, kterými si Alrik a Viggo procházejí. V podstatě se jim opět nedá nic vytknout.

Pokud máte již předchozí díly za sebou, což je více než pravděpodobné, nebude pro vás ani šestý díl žádným překvapením. Celá série tak pokračuje ve vyjetých kolejích a žádné překvapení se tak v podstatě nekoná. Potěšující zprávou však bezpochyby je fakt, že se autorům více než dobře daří držet nastavenou kvalitu, která jde ruku v ruce s úžasnou čtivostí. PAX je zkrátka a dobře opravdová radost číst a Postrach jezera to jen a jen potvrzuje.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply