A. Larsson, I. Korsell – PAX 5: Sluhové zla

0

ANOTACE:
Hranice magického světa je tenká jako hedvábný papír…

Obyvatelé Mariefredu se uprostřed předvánočního shonu chystají na oslavu svátku svaté Lucie. Jen málokdo ale tuší, jak děsivá Lucie tentokrát město čeká. Stačí jedna nevinná dětská hra a otevře se brána do jiného světa, z něhož do městečka proniknou tři duchové. Alrik a Viggo bojují s časem – bytosti zla musejí porazit dřív, než vyděsí lidi k smrti!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Krkavčí bratři z atraktivní fantasy série pro mládež Pax se u nás těší vcelku slušnému zájmu čtenářů. Na osmý díl této úspěšné série si sice musíme ještě chvilku počkat, avšak ani vydavatelství OneHotBook nezahálí a přináší nám již pátý díl v audiopodobě, jejíhož načtení se opět zhostil výborný Jan Vondráček. Tep času se tak znovu ozývá a temnota je blíže než kdy dřív…

Sluhové zla u nás sice vyšli již více než před rokem, na audioknižní verzi se však dostalo až teď. Audioknižní verze je tak stále za svou papírovou předlohou pozadu. Navíc vůbec poprvé OHB vydalo pouze jeden díl série. Předchozí knihy zatím vycházeli vždy v kompletu po dvou, takže odstup možná ještě trochu naroste. Přesto se čekání opět bezezbytku vyplatilo, i když si fantastického výkonu Jana Vondráčka užijeme o něco méně. Oproti předchozím 5 a 6 hodinovým nahrávkám dostáváme tentokrát “pouze” něco přes 3 hodiny. I tak na posluchače čeká fantastické dobrodružství, které by bylo škoda minout.

Pátým dílem se celá série dostává do své poloviny a tak pomalu, ale jistě nastává čas, aby autoři odkryli trochu více ze svých trumfů. Díky tomu se kromě starých známých z předchozích dílů můžeme těšit i na novou hrdinku, která rozhodně nebude hrát druhé housle. Navíc se nám trochu blíže představí i hlavní “záporák” této série. Tedy alespoň se tak jeví. Už jen díky těmto aspektům byste si pátý díl PAXe rozhodně neměli nechat uniknout. Kromě toho na nás však čeká další napínavé dobrodružství, při kterém tuhne krev v žilách.

Možná jste se i vy, když jste byli mladší, navzájem děsili hrou na Krvavou Mary, která se  zjeví osobě stojící před zrcadlem v temné místnosti, když třikrát či vícekrát zopakuje její jméno. Právě při této “nevinné” dětské hře se však třem nic netušícím dětem podaří otevřít bránu do jiného světa a povolat sem tři zlovolné duchy, kteří začnou okamžitě řádit. Naši hrdinové tak stojí před dalším nelehkým úkolem zastavit zlé bytosti dřív, než vyděsí k smrti celý Mariefred.

Celá série pokračuje i pátým dílem ve víceméně vyjetých kolejích. Pokud jste tedy četli, či poslouchali i předchozí knihy autorské dvojice Asa Larsson a Ingela Korsell, žádné velké překvapení na vás nečeká. Příjemným zpestřením je však bezpochyby fakt, že právě v této knize je vidět větší posun kupředu v příběhu, který se prolíná napříč všemi knihami série. Autoři stejně jako u Dívky ze záhrobí trochu přitlačili na pilu. Díky tomu dostává samotný příběh daleko temnější nádech, který se však k celkové atmosféře skvěle hodí a dokáže i pěkně vyděsit.

Kapitolou samou pro sebe je pak v případě audioknihy pochopitelně výkon Jana Vondráčka, jenž mě osobně neustále nepřestává udivovat. Již v předchozích dvou audioknihách jsme si mohli užít jeho doslova “herecký” koncert, kdy dal naplno vyniknout svému umění a práci s hlasem. V tomto ohledu se tedy máme opět na co těšit.

Vondráček perfektně pracuje s hlasem, od vyloženě humorných poloh, kdy se doslova pitvoří aby vypodobnil nejrůznější “příšerky”, až po části protkané napětím. Především díky jeho výkonu se tato série posouvá na zcela novou úroveň a je krásnou ukázkou toho, co může audiokniha oproti své knižní předloze nabídnout. Samozřejmě nechybí ani nezbytný hudební doprovod, který opět dokresluje celkovou atmosféru nahrávky a nese se ve stejném stylu, jako u předchozích dílů této série.

Sluhové zla opět dokazují skvěle nastolené tempo a kvalitu, kterou se autorům zatím daří v této sérii držet. PAX je tak ideální společníkem pro všechny mladé čtenáře, kteří už dávno netouží po naivních pohádkách, ale naopak je láká dobrodružství a pořádná dávka napětí. Navíc v podání naprosto výborného Jana Vondráčka se jedná o skutečně jedinečný posluchačský zážitek, který by bylo škoda minout.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..