A. Larsson, I. Korsell – PAX 3 & 4

0

ANOTACE:
Halloweenské oslavy jsou v plném proudu, když vtom se mezi dětmi ve škole objeví postava v dokonale přesvědčivém kostýmu — a zaútočí… Přízrak myling! Můžou ho Alrik s Viggem zastavit? Aby zachránili své spolužáky před pomstou nemrtvé, musejí krkavčí bratři opět spojit síly se strážci tajné knihovny. V té době se navíc objeví ve městě ona. Tajemná Iris. Zasáhne Alrikovo srdce, ale něco tu tak docela nehraje…

*******************

V Mariefredu se ztrácejí peníze, věci i zvířecí mazlíčci a hlavním podezřelým je Alrik. Kdo jiný by mohl mít krádeže na svědomí než jeden z bratrů, kteří se sem před nedávnem přistěhovali do pěstounské rodiny? Většina lidí má okamžitě jasno a ani je nenapadne, že by za mizením věcí mohlo být něco jiného. Třeba magie. Plány černé čarodějnice se tak pomalu mění ve skutečnost…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už tomu bude skoro rok, co se nakladatelství Host pustilo do zbrusu nové fantasy série pro mládež. PAX si prakticky okamžitě získal celou řadu příznivců a tak není divu, že jsme se ještě před Vánoci dočkali dalších dvou pokračování. Ty tentokrát vychází pod názvem Dívka ze záhrobí a Neviditelný zloděj a opět slibují skvělý příběh, který vás nenechá vydechnout až do poslední strany.

1099Ačkoliv tato série patří stále mezi benjamínky, začíná se stále více prosazovat i v zahraničí. Je tedy velmi dobře vidět, že PAX má rozhodně co nabídnout a Hostu tak patří velký dík za to, že ho přináší českým čtenářům mezi prvními. Ostatně ani autoři nepatří mezi žádné nováčky na literárním poli. A českým čtenářům dobře známá Asa Larsson tak může být jistou zárukou kvality. Kromě ní samozřejmě nesmíme zapomenout ani na Ingelu Korsellovou a Henrika Jonssona.

Ten se i tentokrát zhostil nelehkého úkolu a doplnil oba příběhy o výjimečné ilustrace, které skvěle dotváří celkovou atmosféru. Kresba je tak opět na vynikající úrovni. Pokud se navíc u ní na chvíli pozastavíme, možná i vás napadne, jak by asi PAX fungoval jako plnohodnotný komiks? Pokud by za ním stál sám Jonsson, troufám si říct, že ani v tomto ohledu by si celá série nevedla vůbec špatně.

Autoři si u této série řekli, že v každém díle představí některou z postav severské mytologie. A nejinak je tomu samozřejmě i u třetího a čtvrtého dílu. Čtenáři se tak mohou těšit, nebo spíš děsit, ze setkání s bájným mylingem či bjärou. Už z předchozích knih série je jasné, že se rozhodně nejedná o žádné domácí mazlíčky. Alrik s Viggem se tak opět ocitnou ve vážném nebezpečí, které rozhodně není radno podceňovat. A jaká dobrodružství na naše hrdiny v nejnovějším pokračování čekají?

getimageAlrik s Viggem se již v Mariefredu vcelku dobře zabydleli. Že by jim to však nějak pomohlo získat si nové přátele to se říct nedá. Naštěstí je zde Estrid a Magnar, jenž je zasvětili do tajemství místní tajné knihovny, aby jim pomohli v boji s bájnými bytostmi, které začínají jinak poklidným městečkem obcházet.

U třetího dílu se budeme ve skrze bát, jelikož Dívka ze záhrobí má daleko blíže ke klasickému hororu, než k městské fantasy pro děti. O tuto atmosféru se v této knize postará především myling, přízrak zavražděného dítěte, jenž se rozhodlo pro krvavou odvetu. Navíc si vcelku příhodně zvolil Halloween, takže se nedá tak snadno mezi všemi těmi maskami poznat. Před našimi hrdiny tak stojí opravdu nelehký úkol nejen se vypořádat s touto bytostí, ale i ochránit nic netušící obyvatele Mariefredu.

Pokud snad někdo u předchozích dílů tvrdil, že dokáží i pěkně vystrašit, u Dívky ze záhrobí to platí dvojnásob. Po všech stránkách tak dostáváme kvalitní a čistokrevný horor, jenž je sice trochu zjednodušen pro mladší čtenáře, ale to mu ovšem nic neubírá ze samotné atmosféry. Na druhou stranu je však potřeba říct, že hrůzy a strachu zde je místy až přespříliš – s ohledem na věkovou kategorii čtenářů, pro které je tato kniha určena. Osobně bych tuto hranici zvýšil tak o tři čtyři roky. Přeci jen, žádný rodič nestojí o to, aby jeho milované dítko nemohlo samým strachem usnout. Jisté však je, že v této knize dostáváme zatím nejlepší a nejstrašidelnější díl celé série. A nutno říct, že si autoři nasadili laťku opět proklatě vysoko.

1100Jak je už u této série dobrým zvykem, každý další díl přímo navazuje na předchozí knihu. A tak i děj čtvrtého dílu vlastně začíná na konci Dívky ze záhrobí. V Neviditelném zloději čelí oba chlapci vážnému obvinění z krádeží, které se nezadržitelně šíří po celém Mariefredu. A i když obzvláště Viggo v tomto ohledu není žádný svatoušek, nemají s tím tentokrát naši hrdinové nic společného. Za krádežemi tentokrát stojí další ze severských mýtických bytostí – bjära, které se díky svým krádežím daří šířit celým Mariefredem nejistotu a podezření. To velmi prospívá Temnotě, která čím dál tím víc sílí a ohrožuje místní tajnou knihovnu. Na krkavčí hochy tak čeká další protivník proti kterému se musí postavit. Tentokrát je to však hodně osobní, protože se jedná o jejich čest…

Po horovém třetím díle si tentokrát malinko oddychneme. A i když ani Neviditelný zloděj nepostrádá velkou dávku napětí a trochu toho “bububu” efektu, Dívce ze záhrobí se nevyrovná. To však vůbec nevadí. Není vůbec na škodu si od nervydrásajícího a zneklidňujícího příběhu malinko odpočinout a lehce zvolnit. Každopádně ani tentokrát se Alrik s Viggem nemůžou těšit na klidné chvíle, či snad procházku růžovou zahradou.

Jisté však je, že autoři u obou knih skvěle drží nastolené tempo. Příběh nikde nevázne a nezaobírá se zbytečnými popisy, což nejvíce ocení právě mladší čtenáři, pro které je tato série určena. Po čtyřech dílech navíc můžeme s klidným srdcem říct, že PAX má neskutečně našlápnuto, o čemž ostatně svědčí i hodnocení na nejrůznějších portálech a v recenzích. V této sérii tak dostáváme svěží a napínavé dílko, které rozhodně dokáže zaujmout a to nejen mladší čtenáře, ale i nás odrostlejší, kteří občas zatouží po něčem lehčím před spaním.


 PAX 3 – Dívka ze záhrobí

PAX 4 – Neviditelný zloděj

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..