A. Larsson, I. Korsell – PAX 3 & 4

0
ANOTACE:

Pokračování příběhů bratří Alrika a Vigga z audioknihy PAX: Hůl prokletí & Grim přízrak

Během halloweenských oslav zaútočí na děti ve škole postava ve velmi přesvědčivém kostýmu, pod nímž se skrývá… skutečný přízrak! Mohou ho Alrik s Viggem zastavit? Aby zachránili své spolužáky před pomstou nemrtvé, musejí bratři opět spojit síly se strážci tajné knihovny. Když se navíc ztrácejí peníze, věci i zvířecí mazlíčci, hlavním podezřelým se stává Alrik. Většina lidí má okamžitě jasno a ani je nenapadne, že by za zmizeními mohlo být něco jiného. Třeba magie.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Krkavčí bratři Alrik a Vigo si již u nás stihli získat slušný zástup fanoušků, a tak není divu, že se před Vánoci objevil na trhu nový díl této zajímavé série. Zatímco brněnský Host uvedl do prodeje již šestý díl Paxe – Postrach jezera, ani audiovydavatelství OneHotBook nelenilo. A tak se mohou mladí posluchači zaposlouchat do třetího a čtvrtého dílu této série. A jak jinak než v osvědčeném podání vynikajícího Jana Vondráčka.

asa_larson_pax_divka_ze_zahrobi_neviditelny_zlodej_audio_onehotbook_3dAudioknižní verze je sice za svou papírovou předlohou o něco málo pozadu, všechno to čekání se však bezezbytku vyplatilo. Avšak dříve než se vrhneme na závěrečná hodnocení, pojďme se nejdříve podívat co na posluchače v necelých šesti hodinách čeká. Ostatně jak už je tomu u PAXe zvykem, rozhodně na hlavní hrdiny nečeká procházka růžovou zahradou…

Alrik s Viggem se již v Mariefredu vcelku dobře zabydleli. Že by jim to však nějak pomohlo získat si nové přátele to se říct nedá. Naštěstí je zde Estrid a Magnar, jenž je zasvětili do tajemství místní tajné knihovny, aby jim pomohli v boji s bájnými bytostmi, které začínají jinak poklidným městečkem obcházet.

U třetího dílu se budeme ve skrze bát, jelikož Dívka ze záhrobí má daleko blíže ke klasickému hororu, než k městské fantasy pro děti. O tuto atmosféru se v této knize postará především myling, přízrak zavražděného dítěte, jenž se rozhodlo pro krvavou odvetu. Navíc si vcelku příhodně zvolil Halloween, takže se nedá tak snadno mezi všemi těmi maskami poznat. Před našimi hrdiny tak stojí opravdu nelehký úkol nejen se vypořádat s touto bytostí, ale i ochránit nic netušící obyvatele Mariefredu.

Jan_Vondracek_OneHotBookJak je už u této série dobrým zvykem, každý další díl přímo navazuje na předchozí knihu. A tak i děj čtvrtého dílu vlastně začíná na konci Dívky ze záhrobí. To umocňuje i samotné počítání kapitol, které pokračuje stále dál. Ve OneHotBook se již u minulé audioknihy rozhodli nechat jednotlivé knihy zvlášť a zbytečně je nespojovat v jeden celek, ale na druhou stranu zvolili opravdu efektní můstek, který naláká k dalšímu poslechu a dá jasně najevo, kde jednotlivé knihy končí. Tento trend se rozhodli zachovat i u nejnovější nahrávky, pokud jste tedy již slyšeli první dva díly série, Dívka ze záhrobí a Neviditelný zloděj vás nijak nepřekvapí.

V Neviditelném zloději čelí oba chlapci vážnému obvinění z krádeží, které se nezadržitelně šíří po celém Mariefredu. A i když obzvláště Viggo v tomto ohledu není žádný svatoušek, nemají s tím tentokrát naši hrdinové nic společného. Za krádežemi tentokrát stojí další ze severských mýtických bytostí – bjära, které se díky svým krádežím daří šířit celým Mariefredem nejistotu a podezření. To velmi prospívá Temnotě, která čím dál tím víc sílí a ohrožuje místní tajnou knihovnu. Na krkavčí hochy tak čeká další protivník proti kterému se musí postavit. Tentokrát je to však hodně osobní, protože se jedná o jejich čest…

Zde si dovolím malé upozornění. Jednotlivé díly PAXe na sebe opravdu úzce navazují, pokud jste tedy neslyšeli předchozí dva díly, jen velmi těžko se budete dostávat do obrazu, co se právě v příběhu děje. Tímto tedy vřele doporučuji začít pěkně popořadě, protože jen tak si užijete tuhle sérii naplno. S tím je ostatně spojený i konec jednotlivých knih. Ten snad nemůže být ani více otevřený. Připravte se tedy na to, že na vás opět čeká netrpělivé očekávání dalšího dílu. Vraťme se však zpět k samotné audioknize…

asa_larsson_onehotbook-1Již v prvních dvou dílech série se výtečně osvědčil Jan Vondráček. A ačkoliv se na první pohled mohlo zdát, že jeho hlas se hodí především pro drsné kriminálky, dokázal posluchače zcela vyvést z omylu. V první audioknize tak zcela exceloval a dal naplno vyniknout svému hereckému umění a práci s hlasem. Bylo tedy vcelku pochopitelné, že i následující dva díly obstará právě on.

Co se týče kvality načtení, není výkonu Jana Vondráčka opět co vytknout. Opět podává naprosto strhující výkon, ve kterém najdeme prakticky vše, na co si i nejnáročnější posluchač může vzpomenout. Díky němu tak dostávají obě knihy další rozměr a zcela tak vyvažuje absenci povedených ilustrací z knižní předlohy.

Tradičně samozřejmě nechybí ani nezbytný hudební doprovod, který opět dokresluje celkovou atmosféru nahrávky. Ten se nese ve stejném stylu jako tomu bylo u první audioknihy. Tentokrát mi to však nedá a neubráním se drobné výtce. Při pozornějším poslechu zaregistrujete fakt, že hudební předěly, které běžně oddělují jednotlivé kapitoly, jsou zde umístěny vcelku nahodile a ne za každou kapitolou, jak by se dalo očekávat. Díky  tomu ztrácí hudba nápomocnou funkci, která napomáhá posluchačům v orientaci a stává se tak pouze doplňkem, který dotváří atmosféru.

PAX je bezpochyby skvělou akční fantasy sérií pro mládež. Navíc v podání výborného Jana Vondráčka se jedná o opravdu jedinečný zážitek, který je vskutku radost poslouchat. Navíc právě díky němu budou mít posluchači pocit, že v audioknize dostávají oproti knižní předloze něco navíc. Nezbývá tedy než před interpretem opět hluboce smeknout a doufat, že se OneHotBook rozhodne natočit další díly z této série o něco dřív, než zase za rok.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..