A Jodorowsky & Z. Janjetov – Před Incalem

0

 

ANOTACE:
V chronologicky prvním dílu trilogie se vracíme na úplný začátek života detektiva třídy R, Johna Difoola, antihrdiny celého Incalu. Ne, tentokrát nepůjde o osud celého vesmíru, tentokrát je to jen práce… jenže práce, která hrdinu zavádí mezi zvrácené aristokraty, anarchisty i nebezpečné mutanty a roboty. Čirou náhodou totiž narazil na jedno z nejpřísněji střežených tajemství světa. Tajemství, které z něj udělalo terč všech mocných, a k jehož rozlousknutí se musí vypravit do těch nejnebezpečnějších míst budoucnosti.

Ještě že má po ruce svého betonového racka!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Incal. Dnes již legendární komiksové dílo, které se stalo základním kamenem celého vesmíru, do kterého francouzsky píšící emigrant z Chile Alejandro Jodorowsky zasadil velkou část svých nejvýznamnějších děl, točících se právě okolo bájného Incalu. Všechno ale jednou končí a tak se i “Incalovská sága” neodvratně přiblížila ke svému konci. Závěrečný díl Incalovské trilogie je zde a trochu netypicky nás vrací na úplný začátek, abychom se konečně dozvěděli co se dělo PŘED INCALEM.

Stejně, jako předchozí díly této série i Před Incalem spadá do edice Mistrovská díla evropského komiksu. Konkrétně se jedná o dvacátý první svazek a láká nás na šest původních sešitů série vycházejících v letech 1988 až 1995. A přestože tento kousek u nás vychází ze série jako poslední, v chronologickém pořadí patří na úplný začátek. To, aby to náhodou nebylo jednoduché. Samotnému zážitku ze čtení to naštěstí nikterak neubírá na atraktivnosti a my se tak můžeme s chutí pustit do nejnižších pater Šachtoměsta, ve kterých se opět setkáme se starým známým John Difoolem. 

Avšak vzhledem k tomu, že se ocitáme na úplném počátku ságy, rozhodl se to i Jodorowsky vzít od podlahy. S naším antihrdinou se tak setkáváme již v jeho raném dětství, kdy se coby syn jedné kurvy a bezvýznamného zlodějíčka snažil především přežít. Vcelku záhy však jeho život nabere zcela nový směr. John se stává detektivem, potkává čarokrásnou Louz de Gara a čirou náhodou naráží na jedno z nejpřísněji střežených tajemství světa. 

Kromě samotného vyšetřování, které zde obstarává velice významnou detektivní linii se můžeme těšit i na trochu nezbytné romantiky, ve které nám Jodo ukazuje, kdy se John s krásnou a tajemnou Louz potkali poprvé. A nechybí zde ani betonový racek Deepo, kterého si fanoušci oblíbili již v původním Incalu. Autor zde zkrátka staví na osvědčených pilířích, které umě splétá dohromady tak, aby se co nejlépe propojili s již existujícími díly a dali dohromady jeden fascinující celek.

Bohužel zrovna v tomto ohledu musím říct, že ono napojení na původní Incal působí maličko uměle. V aktuální novince vše více méně bez problému funguje a tak nějak směřuje k neodvratnému vyvrcholení, kterého se dočkáme v pátém sešitu. A pak přichází na řadu ten šestý. Právě on je spojujícím článkem a jakýmsi můstkem k další knize. Právě tato část působí lehce chaoticky a uměle, jakoby ani k předchozímu ději nikterak nepatřila. Samozřejmě chápu, že si Jodorowsky musel nějak pomoci, přesto si myslím, že by to šlo udělat o něco lépe a více uhlazeněji.

Co naopak někteří čtenáři uvítají s otevřenou náručí je fakt, že se autor tentokrát v oblasti mystična a filozofie držel vcelku zkrátka. Zatímco v předchozích knihách série měl tento prvek nezastupitelnou úlohu, až by se chtělo říct, že to Jodorowsky místy trochu přeháněl, tentokrát s podobnými kreacemi vskutku šetří. I díky tomu působí Před Incalem jako tradiční science fiction. Toto pojetí v případě Jodorowského působí opravdu svěžím dojmem a ukazuje nám jej i v trochu přístupnější poloze, než jen jako mystika, který se neustále snaží hledat cestu za osvícením.

S Incalem je, kromě Jodorowského, již od úplného počátku úzce spjatá i francouzská komiksová ikona Jean Giraud (Moebius). Bohužel stejně jako v případě knihy Po Incalu, ani v aktuální novince výraznější Moebiuv příspěvek nenajdeme. Tuto komiksovou legendu tentokrát zcela nahradil srb Zoran Janjetov. Ten s Jodorowskym spolupracoval i na Technokněžích, potažmo dělal coloring Šílené ze Sacre-Coeur, na které Jodo pracoval právě s Moebiem. Možná i díky tomu se Janjetovovi podařilo perfektně napodobit Moebiův styl. Jeho odkaz je tak i v této knize všudypřítomný. Což bezpochyby ocení nejeden fanoušek původního Incalu.

Před Incalem je tak více než důstojným završením jedinečné ságy, která formovala evropský komiks. Co na tom, že se vlastně jedná o úplný začátek, ke kterému se čeští čtenáři dostávají trochu paradoxně až jako k poslednímu. Incal je zde konečně kompletní a my tak můžeme po dlouhých letech tužeb a tajných přání poděkovat CRWI, že se ji nakonec podařilo přinést toto jedinečné dílo českým fanouškům kompletní.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..