A. Jodorowsky & Theo – Papež ukrutný

0

Je tomu již sedm let, co u nás poprvé vyšel čtyřdílný historický epos Borgia, jenž je dílem uctívaného scénáristy Alejandra Jodorowského a krále elegantního erotického komiksu Mila Manary. Společnými silami nám představili skutečně neutěšený pohled na renesanční Itálii, zmítanou mocenskými boji a intrikami. Nyní se Alejandro Jodorowsky k tomuto tématu vrací, aby nám představil další z kontroverzních postav našich dějin. Papež ukrutný přichází…

Alejandra Jodorowského pravděpodobně českým fanouškům evropského komiksu netřeba nijak představovat. Ostatně, tento francouzsky píšící emigrant z Chile u nás patří k nejvydávanějším autorům a tak jsme se v průběhu let mohli více než dobře zevrubně seznámit s jeho tvorbou. V aktuální novince, která je zároveň jedním z posledních komiksů, které Jodorowsky svým fanouškům připravil, volně navazuje na u nás již vydaný komiks Borgia. Papež Ukrutný tak dále rozvíjí volnou trilogii věnující se bouřlivým dějinám Vatikánu v patnáctém a raném šestnáctém století.

Ke spolupráci si však Jodorowsky tentokrát nepřizval legendu erotického komiksu, ale neméně zdatného a talentovaného specialistu na historické komiksy Thea (Theo Caneschi). Ten se v aktuální novince z nakladatelství Argo představuje českým čtenářům vůbec poprvé avšak věřte, že tento italský kreslíř bez zkušeností rozhodně není. Mimo jiné převzal po zesnulém Delabym kresbu historického opusu Jeana Defauxe Murena, která začala vycházet i u nás. Vraťme se však zpět k samotnému komiksu, který u nás vychází v rámci velké edice Argomiks a přináší nám čtyři původní komiksová alba v jedné knize.

Jak již bylo řečeno, autor zde nepřímo navazuje na komiks Borgia, který se točil okolo Rodriga Borgii a jeho rodiny. A právě Rodrigo, coby papež Alexandr VI., v srpnu roku 1503 umírá a zanechává za sebou prázdný papežský stolec. To je ideální chvíle pro Giuliana della Rovere, jenž pomocí intrik a slibů, které nehodlá dodržet získá papežský titul pro sebe. Tak k moci nastupuje papež Julius II., přezdívaný “papež válečník”, jenž nejvíce proslul právě svou bojovnou politikou proti četným nepřátelům. Zároveň však platil za podporovatele umění a velkých stavebních projektů. Ostatně, byl to právě on, kdo nařídil přestavbu baziliky sv. Petra, či legendární výzdobu Sixtinské kaple. Zároveň nechal vytvořit i Švýcarskou gardu.

Na první pohled se jedná vskutku o zajímavou osobnost, která zanechala v naší historii nesmazatelnou stopu. Nebyl by to však Jodorowsky, kdyby k této látce nepřistoupil po svém. Už ve zmíněném komiksu Borgia jasně ukázal svůj postoj k církvi a jejím představitelům, v aktuální novince však jde ještě mnohem dál. Jodorowsky, ani jeho spolupracovníci nikdy neměli problém s nahotou, či ošemetnějšími tématy a situacemi. V případě tohoto komiksu však Jodorowsky nezřídka nebezpečně balancuje na hraně a mnohdy ji i o pořádný kus překračuje. Papež ukrutný tak více než historický komiks připomíná panoptikum zrůd v jejichž čele je právě papež Julius II.

Není to jen o násilí a dalších nechutnostech, ale například neustále omílaná homosexualita, kterou na nás Jodorowsky cpe takřka na každé stránce, vám za chvíli začne lézt i ušima a dokáže vám nemalou měrou pokazit zážitek z jinak zajímavého díla. Když si totiž odmyslíme části, kde se nás autor snaží za každou cenu přesvědčit o své pravdě, zůstane nám vcelku zajímavý historický kousek, který má rozhodně šanci zaujmout. Bohužel v případě tohoto komiksu se Jodorowsky lehce utrhl ze řetězu, což celkovému vyznění tohoto kousku dvakrát nepomáhá.

Situaci naštěstí nemalou měrou zachraňuje talentovaný Theo, jenž má výborný smysl pro detail a jehož kresba komiks v kritických chvílích zachraňuje. Ostatně, ne nadarmo je u evropského komiksu dobrým zvykem, že je to právě kresba, která je základním stavebním kamenem, na kterém celé dílo stojí, nebo naopak s ním i padá. Jodorowsky nám však již nejednou ukázal, že má vskutku jedinečný dar na výběr schopných kreslířů, kteří nejen že dokáží perfektně zachytit co po nich “Jodo” chce, zároveň jej však dokáží v kritických chvílích i podržet. A přesně takový je i Theo. Hodnocení je tak na každém z nás a v případě tohoto komiksu bude velice záležet na tom, co vám již přijde za hranou a či nikoliv. Přesto si však u tohoto čtyřdílného opusu budete nezřídka říkat, jestli jste přeci jen už neviděli víc, než jste vidět chtěli…A. JODOROWSKY & THEO – PAPEŽ UKRUTNÝ
SCÉNÁŘ: A. JODOROWSKY
KRESBA: THEO CANESCHI
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: ARGO
ROK: 2020
STRAN: 240
ORIG. NÁZEV: Le pape terrible 1-4
ISBN: 978-80-257-3136-9

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..