A. Jodorowsky & Dongzi Liu – Královská krev: Pomsta a vykoupení

0

Už se stalo takřka tradicí, že si pro nás čeští nakladatelé každoročně připraví nějaký ten kousek od chilsko-francouzského mystika Alejandra Jodorowského. Ani letos tomu není jinak. Po Ukrutném papeži přichází na řadu i dokončení temného fantasy příběhu Královská krev, tentokrát s podtitulem Pomsta a vykoupení…

Jodorowsky patří pravděpodobně k největším komiksovým stálicím na našem trhu a tak je pravděpodobně zcela zbytečné ho představovat. Ostatně stačí zmínit takové perly, jako je Incal, Kasta Metabaronů, či Bouncer a každý komiksový fanoušek bude jistě vědět o kom je řeč. Nyní Nakladatelství CREW přichází s dokončením jeho temného fantasy příběhu, který se nám poprvé představil v loňském roce v knize Královská krev: Svatokrádežná svatba.

Vzhledem k tomu, že děj knihy úzce navazuje na předchozí události, pravděpodobně se vám bude hodit menší “opáčko”, abyste se ze začátku snáze orientovali. Knihu samozřejmě můžete číst i samostatně, připravte se však na to, že vám bude hodně souvislostí unikat a celkový dojem půjde rapidně dolu.

První kniha nám nabídla vcelku jednoduchý příběh o králi, jenž řízením osudu nejdříve přijde o své království, aby následně přišel i o svou paměť. Dále to již byla klasická cesta zpět za mocí a pomstou, ve které však nechyběla celá řada zajímavých zvratů a oblíbených Jodorowského témat.

Nyní se králi Alvarovi konečně podařilo dosáhnout určitého klidu. Po letech neustálých bojů je dokonce nastolen mír se sousedním královstvím. Za což Alvar vděčí zasnoubení svého syna s dcerou krále Honima. Oba stárnoucí vládci se těší představou, jak bude jejich vnuk vládnout spojené říši. Avšak jejich nevděční potomci mají jiné plány a nehodlají se vzít. Aby toho náhodou na stárnoucího krále nebylo málo, na povrch navíc vyplouvá dávné tajemství, které má Alvara nadobro zničit a připravit jej o trůn…

Zatímco první kniha nabídla vcelku jednoduchý, ale fungující příběh, v případě dokončení série se bohužel občas nedá ubránit dojmu, že Jodorowsky tak trochu vaří z vody. Kdyby vám náhodou mocenské boje a intriky, o které jde v této knize především, z nějakého důvodu nestačili, na scénu přichází vlkodlaci a upíři, kteří mají celý příběh oživit. To se bohužel v tomto případě tak úplně nepovedlo  a toto spojení tak může v některých čtenářích evokovat neblahé vzpomínky na období, kdy světu vládlo Stmívání. Královská krev se tak od temného fantasy příběhu pomalu ale jistě posouvá k pořádně zvrácené a krvavé pohádce pro dospělé, kterou nejde brát moc vážně.

Naštěstí, i přes tyto slabší místa, příběh plyne velmi příjemným tempem kupředu a když si odmyslíme případnou spojitost se Stmíváním a dalšími YA romány, tak vás bude i opravdu bavit. Ano, Jodorowsky má za sebou bezpochyby i lepší kousky, jako nenáročná jednohubka však Královská krev funguje stále více než dobře.

Největší devizou tohoto komiksu tak opět není samotný příběh, který si oproti prvnímu dílu navíc maličko pohoršil, ale především kresba čínského kreslíře Dongzi Liua. Ten nám už v první knize dokázal, že patří mezi skutečně nadané umělce, kteří dokáží i jinak průměrný příběh pozvednout k výšinám. A druhá královská krev je toho krásným důkazem. Když k tomu navíc připočteme i velký formát, v němž u nás tento komiks vychází, je minimálně co se týče grafického zpracování skutečně na co se těšit.

Ačkoliv Liu patří mezi asijské kreslíře v jeho stylu se odráží především inspirace evropskými komiksovými tvůrci, i když svůj původ rozhodně nezapře. To ne nejpatrnější především na obličejích jednotlivých postav, které mají vyhlazenější rysy, se kterými se setkáváme především u východních umělců. Oproti prvnímu dílu však kresba přeci jen notně potemněla a při čtení tak evokuje daleko ponurejší atmosféru. Toto můžeme rozhodně kvitovat s nadšením, jelikož tento styl perfektně souzní s celkovým vyzněním příběhu. 

Jodorowsky tentokrát sice úplně nepřesvědčit, avšak i přes určitý pokles kvality příběhu zůstává Královská krev velice zajímavým kouskem, který má rozhodně co nabídnout. Temný fantasy příběh jde ruku v ruce s nádhernou kresbou, ze které se vám bude nezřídka tajit dech. Dongzi Liu je zkrátka opravdovým mistrem a už jen pro jeho kresbu, byste si tento kousek rozhodně neměli nechat ujít.KRÁLOVSKÁ KREV: POMSTA A VYKOUPENÍ
SCÉNÁŘ: A. JODOROWSKY
KRESBA: DONGZI LIU
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 120
ORIG. NÁZEV: Sang Royal #03: Des loups et des rois, Sang Royal #04: Vengeance et rédemption
ISBN: 978-80-7449-876-3

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..