A. G. Riddle – Let 305

0

ANOTACE:
Na cestě z New Yorku do Londýna dojde ke zřícení letu 305. Tak začíná dobrodružství, které bude mít dopad na celé lidstvo. Ti, kteří přežili, brzy zjistí, že svět, v němž stroj havaroval, je odlišný od toho, který před několika hodinami opustili. Kde jsou? Proč tam jsou? Jak se dostanou zpět domů? Vyšetřit tuto záhadu se pokouší pět hlavních protagonistů, mezi nimi především spisovatelka Harper Laneová a investor Nick Stone. Nové skutečnosti okolo havárie letadla, které postupně vyplývají na povrch, odhalí, že někteří pasažéři vědí víc než ostatní. Odpovědi dovedou Harper a Nicka k rozkrytí obrovského spiknutí, které se týká i jejich životů. Dílky skládačky do sebe začnou postupně zapadat a Harper společně s Nickem si uvědomují, že mají moc změnit budoucnost a zachránit svět… nebo ho zničit.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


A. G. Riddle, americký autor úspěšné trilogie Tajemství původu, se stihl poměrně dobře zapsat i u českých fanoušků a tak byla jen otázka času, než se na pultech knihkupců objeví jeho další kniha. Tentokrát se nám do rukou dostává samostatný román Let 305, v němž autor opět sází na hrátky s časem a osudem lidstva. Dokáže však tento koncept opět zabodovat u čtenářů nebo na nás čeká již ohraná písnička?

6ec2778b3332c6ca9d4d5977cc3c459cOvšem zatímco ve své debutové trilogii se autor zaměřil především na lidskou minulost, kterou se rozhodl přetvořit k obrazu svému, v Letu 305 se obrací na opačný konec časové osy. Tentokrát nás čeká výlet do budoucnosti. Autor se v tomto příběhu rozhodl zúročit své dlouholeté zkušenosti z oblasti technologických start-upů. Očekávat tak můžeme řadu zajímavých vychytávek, které nemusí být až tak dalekou hudbou budoucnosti. Samotný příběh začíná v roce 2015, abychom se posléze o něco posunuly v čase o nějakých 150 let dál…

Začíná to jako vcelku obyčejný thriller, kdy se z jednoho naprosto nudného letu z New Yorku do Londýna stane noční můra a holý boj o přežití. Letadlo z nepochopitelných důvodů havaruje, avšak řízením osudu se některým cestujícím podaří přežít. Zde se vcelku pochopitelně nabízí srovnání například se seriálovým hitem Ztraceni. Inspirace je zde opravdu velká. Až se zdá, že autor jen mírně upravil některé reálie a ve své podstatě píše knižní verzi některého katastrofického filmu či seriálu. Tento pocit nás naštěstí vcelku záhy opustí a my se můžeme spolu s hlavními hrdiny této knihy vydat na fantastickou pouť za vlastní záchranou…

Aby vše nebylo tak jednoduché, autor i tentokrát dávkuje celý příběh hned z několika pohledů. Těšit se tak můžeme hned na pětici hlavních hrdinů: spisovatelku Harper Laneovou, investora Nicka Stona, lékařka Sabrinu Schröderovou, počítačového vědce Yula Tana a miliardářského syna Graysona Shawa. Postav je relativně dost, ovšem to nejdůležitější jádro tvoří především Harper a Nick, jimž ostatní pouze zdatně sekundují. Díky tomu se nemusíme obávat, že bychom měli problém s orientací v ději. Autor navíc opět používá berličku v podobě krátkých kapitol, díky kterým dostává celý příběh strhující tempo a je doslova radost ho číst.

3087199Samozřejmě na nás čeká řada otázek jako Kdo, Proč a Jak a to především z počátku, kdy se dozvídáme, že jsme se ocitli v budoucnosti. Autor se rozhodně s ničím nepáře a po hlavě nás vrhá do víru událostí bez většího vysvětlení. Toho se nám naštěstí postupně dostane a my se tak stejně jako hlavní hrdinové tohoto románu pomalu ale jistě dozvíme odpovědi na všechny otázky, které nás především v úvodu knihy přepadnou.

Ačkoliv je Let 305 samostatnou knihou, řadu podobností s Tajemstvím původu zde přeci jen najdeme. A nejsou to  jen již zmíněné hrátky s budoucností a minulostí lidstva. Autor si opět neodpustil nezbytnou romantickou linii. Kromě milostného jiskření opět půjde o osud celého lidstva, který leží na bedrech několika málo jedinců. Vcelku obehrané klišé, které však tak nějak stále funguje a své čtenáře si rozhodně najde.

Let 305 není tou nejoriginálnější knihou roku. Navíc se při některých scénách neubráníme pocitu, jakobychom to či ono již četli nebo viděli. Jako celek však působí tato kniha vcelku svěžím dojmem. Autor opět ukazuje svou bujnou fantazii, kterou dokázal přetavit v několik výborných nápadů, které jsou tahouny celého příběhu a dodávají mu punc originality a jedinečnosti.

Pokud si tedy odpustíme přehnaná očekávání a odpustíme autorovi pár berliček, kterými si v příběhu dopomohl, dostaneme vcelku zajímavý příběh. Ten je navíc stejně jako Tajemství původu úžasně čtivý a dokáže si vás získat již od první strany. Jako letní oddechovka někam k vodě či na dovolenou bude Let 305 fungovat naprosto skvěle.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..