A. Conner & J. Palmiotti – Harley Quinn 5: Volte Harley (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
OBČANÉ NEW YORKU, MARŠ K VOLEBNÍM URNÁM.
HARLEY KANDIDUJE!
Považujete politiku za špinavý byznys? A teď se do ní opřela i Quinn! Když se Harley Quinn přestěhovala do New Yorku, jeho zkorumpovaný starosta DePerto jí od počátku byl trnem v oku – a také kudlou v zádech, kulkou do obličeje a palicí do hlavy. Ale naše oblíbená superpadouška si to nenechá jen tak líbit. Starosta New Yorku dělá problémy? Tak přesune souboj k volebním urnám a kandiduje sama!
Ale strhnout voliče na svou stranu nebývá zrovna snadné. Harley bude muset žádat o službičku nejen přátele, ale i nepřátele, a to včetně těch nejstrašlivějších Batmanových protivníků. Ať už jde o její kámošku Poison Ivy nebo starého nejlepšího nepřítele Penguina, všichni si volí strany.
Všechno vyvrcholí těmi nejšílenějšími volbami, jaké kdy město zažilo. Budou muset Newyorčani titulovat Harley „paňstrostko“? Nebo se mocichtivý starosta postará, aby za to ona i její podpůrci trpce pykali?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv jí řada fanoušků nemůže přijít na jméno, v rámci DC univerza hraje Harley Quinn stále důležitější úlohu. Nyní se navíc rozhodla, že to umí i bez věčných legrácek a ujetého humoru. Harley totiž už došla trpělivost a rozhodla se vzít vše do vlastních rukou. New Yorku třes se, Harley Quinn kandiduje na starostku, takže VOLTE HARLEY!!!

S šílenou Harleen Quinzel je již celé roky úzce spjatá scénáristická dvojice Amanda Conner a Jimmy Palmiotti a ani pátá kniha série ze Znovuzrození na tom rozhodně nehodlá nic měnit. Vše tak více méně pokračuje v zajetých kolejích a tak nám tito scénáristé servírují další dávku šílené akce, více, či méně vtipného humoru a ujetých hlášek. To vše zabalené do sexy zevnějšku této napravené zlosynky DC univerza. Zkrátka tak, jak to její fanoušci mají nejradši.

Abychom však autorům zcela nekřivdili, tak je potřeba jedním dechem dodat, že k určitému posunu nyní přeci jen dochází. Humor a ujeté hlášky tentokrát lehce ustupují do pozadí a nechávají více vyniknout samotnému příběhu, jenž se tentokrát nese v o něco vážnějším tónu, než tomu bylo v předchozích knihách. Conner s Palmiottim zkrátka tentokrát pěkně přitlačili na pilu a ukazují nám Harley v rovině, která této hrdince sluší pravděpodobně zcela nejvíc. I díky tomu se aktuální novinka Volte Harley! vcelku snadno stává nejlepším dílem celé “rebirthové” série.

Ostatně, není se co divit. Právě v této knize totiž dochází k celkovému vyvrcholení příběhu, jenž se táhl napříč všemi předchozími díly. Harleyin spor se zkorumpovaným starostou New Yorku, který na ní v průběhu času poslal celou armádu zabijáků v čele s šílenou bandou kanibalů, tak v této knize spěje ke svému vyvrcholení a věřte, že je rozhodně o co stát.

Harley totiž se starostou DePetrem došla trpělivost, no a jelikož se právě blíží volby, rozhodla se vzít vše do svých rukou a kandidovat na starostku New Yorku. Trochu netypické řešení pro tuto oblíbenou antihrdinku, rozhodně mu však nechybí šmrnc. Nebyla by to však Harley Quinn, kdyby její plány šly vždy podle plánu. A tak se záhy něco ošklivě zvrtne. Její “mírumilovná” kampaň bere za své a vydává se vše řešit starými známými prostředky. Tedy kudlou v zádech, kulkou do obličeje a palicí do hlavy…

Přestože samotný scénář není kdo ví jak složitý a více méně postupuje vcelku předvídatelně a lineárně kupředu, rozhodně se nejedná jen o sled rádoby vtipných situací s velice slabým vyústěním. Jako jsme tomu byli velice často svědky v předchozích Harleyiných knihách. Autoři tentokrát vsází na delší uzavřený příběh, kde mají více času pracovat se samotnými postavami i zápletkou. Díky tomu má tato kniha hlavu a patu, nechybí jí zajímavé scény a překvapivé momenty. Navíc je Volte Harley pravděpodobně nejkrvavější knihou celé série. Zkrátka a dobře každý si zde přijde na své.

Oproti svým předchůdcům ze Znovuzrození je tak aktuální novinka minimálně o úroveň výš a je krásným důkazem, že i Amanda Conner a Jimmy Palmiotti umí napsat vcelku smysluplný příběh, který nestojí jen na laciných a místy hodně trapných fórech, které tuto hrdinku zbytečně sráží do průměru a ještě o něco níž. Nemusíte mít však strach, autoři se těchto “vtípků” zcela nezbavili, jen je omezili na únosnou míru. Volte Harley je tak krásnou ukázkou toho, jak málo stačí, aby se celkový obraz jinak nevýrazné série zcela změnil. Stačí na pár místech ubrat, na jiných zase naopak přidat a rázem máte v rukou kousek, který rozhodně dokáže zaujmout. Navíc to v této poloze Harley neskutečně sluší. Je tak možná maličko škoda, že právě touto knihou Conner s Palmiottim svou pouť u Harley Quinn končí. Bylo by rozhodně zajímavé sledovat, zda by se autorům podařilo udržet nastolený trend i v dalších knihách.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..