7 Divů světa: Duel + Panteon

0

Ačkoliv se na náš trh hrne doslova záplava zajímavých deskovek, jeden žánr zůstává maličko stranou. Klasických her pro dva hráče je jako šafránu. Naštěstí je zde 7 Divů světa: Duel, který i tři roky po svém vydání (česky 2016) stále patří k tomu absolutně nejlepšímu, po čem můžete sáhnout. Tato hra se navíc u nás nedávno dočkala i rozšíření Panteon, jenž přidává celou řadu nových taktických možností a ještě více prohlubuje celkový zážitek z této skvělé hry.

Duel vychází z původního konceptů velké deskové karetní hry 7 Divů světa, kterou má na svědomí velezkušený Antoine Bauza. Tomu u nás již vyšla celá řada veskrze povedených her v čele s takovými tituly, jako je Takenoko, Tokaido, či Příšerky ze Skříně. Avšak největší úspěch zaznamenal se 7 Divy světa: Duel. V případě této hry se spojil s Brunem Cathalou a společně pak přetvořili původní koncept, do svižné karetní hry, která učarovala hráče po celém světě.

Ostatně i u nás se těší tento kousek velké oblibě. O čemž svědčí i ocenění Hra roku potažmo doporučení serveru Hrajeme.cz. Vděčí za to především jednoduchým pravidlům a svižnému průběhu celé partie, díky čemuž je tato “dvojková” hra dostupná skutečně širokému spektru hráčů. Těm by mělo být sice od 10 let, ale vcelku dobře ji zvládnou i mladší hráči. Navíc, vzhledem k tomu, že se jedná o karetní hru, jsou příjemné i celkové rozměry hry, která rozhodně nezabere moc místa a tak se z ní stává vcelku vítaný společník na cesty.

Krabička sympatických rozměrů ukrývá vše potřebné, včetně skvěle vyřešeného insertu, ve kterém mají veškeré komponenty své místo. Těm vévodí balík karet, kolem kterého se celá hra točí, kromě něj zde nalezneme i celou řadu žetonů a mincí. Jednu herní desku s figurkou konfliktu, blok na výsledky a nezbytná pravidla. Ta mají všeho všudy dvacet stran, avšak velkou část z nich pokrývají názorné ukázky, či vysvětlivky. Samotné herní mechanismy pak zabírají skutečně jen nezbytné minimum prostoru.

Díky tomu samotná pravidla vysvětlíte doslova během pár minut a s jejich pochopením nebudou mít větší problém ani naprostí nováčci. Samozřejmě jedna věc je hru pochopit a druhá dokonale ovládnout, to již nějaký ten čas zabere. Avšak už během pár partií do této povedené hry naplno proniknete a pochopíte její veškeré zákonitosti, díky čemuž budete moci upravit i svou taktiku. Když k tomu připočteme herní čas jedné partie kolem půl hodinky, bude plné ovládnutí této hry skutečně rychlou záležitostí.

Samotná hra probíhá v rámci tří epochy, během niž hráči budují svou civilizaci za pomoci získaných karet ze společné nabídky. Veskrze sympatická je i možnost tří různých zakončení této hry. Hráč může partii předčasně ukončit získáním vojenské, nebo vědecké převahy. Pokud se tak nestane dochází na konci třetí epochy k závěrečnému bodování, kdy vítězí hráč s největším počtem vítězných bodů.

Samotné mechanismy hry jsou pak skutečně jednoduché. Na začátku hry si každý hráč postupně vybere, či mu je náhodně rozdána čtveřice divů, které bude moci následně ve hře postavit. Po rozestavění celého herního plánu začíná samotná hra. V ní si vždy hráč jenž je na řadě vybere jednu dostupnou kartu ze ze společného obrazce, se kterou následně vykoná jednu ze tří možných akcí. Kartu si buď můžete nechat, v tomto případě je však potřeba zaplatit určitý obnos v mincích, popřípadě mít dostupný potřebný počet surovin, které produkují již dříve vyložené karty. Druhou možností je kartu odhodit a získat za ní určitý obnos mincí. Poslední možností je postavení divu. Ty však mají vcelku vysoké náklady a tak než se k němu propracujete nějaký čas to zabere. A to je v podstatě vše. Základní mechanismy jsou tedy skutečně jednoduché, avšak i přesto nabízejí více než slušné množství možností a prostoru pro úpravu vaší strategie.

Pravděpodobně jediným menším záporem, který 7 Divů světa: Duel ukrývá je nemožnost takzvaně vynechat tah. To znamená, že jste nuceni si vždy líznout kartu, i když se vám nehodí, potažmo byste potřebovali prohodit pořadí. Naštěstí tento menší neduh do určité míry napravuje právě dostupné rozšíření Panteon, které nedávno Blackfire uvedl na náš trh. Ten do hry přidává a upravuje některé herní mechanismy, díky kterým dostáváme z této jinak veskrze povedené hry ještě lepší herní zážitek.

Samotná krabička přináší kromě zcela nových karet i nové žetony a především pak desku panteonu, kterou do hry vstupují mýtická božstva. Kromě mýtických božstev, do hry přibývají i dva zcela nové divy a pět karet velkého chrámu, které nahrazují karty cechů z původní hry. Změn, které toto rozšíření přináší je vcelku požehnaně, přesto se autorům podařilo zachovat ducha původní hry včele s jednoduchými pravidly a perfektní hratelností. Ostatně základní herní mechanismy zůstaly v podstatě zachovaný, jen k nim přibylo pár možností navíc.

Tou nejvýraznější bude vcelku pochopitelně úprava týkající samotného panteonu božstev. Ten do hry přidává zcela novou akci, kterou mohou hráči v průběhu hry využít.V průběhu prvního věku postupně se svým protihráčem zaplníte celý chrám bohy. Vtip je v tom, že jednotlivé pozice v chrámu mají posléze i odlišnou cenu, kterou musí hráči za aktivaci boha zaplatit. Takže bohy, kteří mají slabší efekty můžete přihrát blíže k vašemu soupeři a naopak ty silnější si nechat u sebe, abyste za ně mohli zaplatit míň.

Během druhé a třetího věku, je pak budete moci vyvolat, čímž do hry vstupuje právě zcela nová akce. Bohové takřka vždy přináší do hry opravdu zajímavé efekty, která dokáží výraznějším způsobem změnit ráz hry. Zároveň se jedná o akci během níž nevyužíváte žádné karty z hracího plánu. A tak právě díky této akci, máte možnost vynechat “líznutí” karet z herního plánu, čímž si i trochu dopomoci k potřebným kartám, či se vyhnout kartám nepotřebným.

Tato drobná změna velice pozitivně ovlivňuje celkový ráz hry a přidává do ní celou řadu nových taktických možností. Panteon se tak rozhodně vyplatí, díky němu získává základní hra zcela nový komplexnější rozměr. Ať už se však rozhodnete pouze pro základní hru, či pro variantu i s rozšířením, rozhodně neprohloupíte. 7 Divů světa: Duel je bezesporu jednou z nejlepších “dvojkových” her, po kterých můžete sáhnout. A vzhledem k celkovému rozložení trhu se na tom asi jen tak něco nezmění. Pokud tedy stále váháte nad vánočními dárky, tato hra je skvělým tipem, se kterým rozhodně nešlápnete vedle.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..