7 Divů světa – desková hra

2

Ačkoliv dnešní turbulentní doba zrovna nepřeje deskoherním trvalkám, naštěstí stále najdeme řadu titulů, které jsou zde s námi již pěknou řádku let. Jedním z nich je i 7 DIVŮ SVĚTA Antoina Bauzy. Tato deskoherní klasika navíc v českém překladu vstává z mrtvých a po dlouhých letech nedostupnosti míří na český trh ve zbrusu novém vydání…

Tato dnes již deskoherní klasika má za sebou již deset křížků a tak ji pravděpodobně deskoherním matadorům netřeba příliš představovat. Bohužel byla tato hra na našem malém trhu dlouhou dobu zcela nedostupná a tak je samozřejmě jasné, že se najde poměrně velké množství hráčů, kteří nebudou vědět o čem je řeč. A právě pro ně jsou určené následující řádky.

Ještě než se podíváme na aktuální novinku od společnosti Blackfire zblízka, tak si dovolím jedno malé upozornění. Se 7 Divy světa se na našem trhu samozřejmě nesetkáváme poprvé. Avšak kromě této velké hry pro 3-7 hráčů, zde můžeme narazit i na 7 Divů světa: Duel. Obě hry mají dokonce stejného autora a vychází ze stejného základu, avšak jak už samotný název napovídá, Duel je určen pouze pro dva hráče. A tak je potřeba dávat při výběru hry maličko pozor, abyste náhodou nesáhli po opačné verzi.

V lecčems napoví už samotná velikost krabice. Zatímco Duel je relativně kompaktní záležitostí, plnohodnotných 7 Divů světa nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o velkou hru pro více hráčů. Obě hry však mají hodně společného, a tak pokud jste z poslední doby hráli alespoň již zmíněný Duel, nebude pro vás klasických 7 Divů velkým překvapením. Vše se tak točí především kolem velkého balíku karet a masivních  desek vyobrazující sedm divů světa z dob helénské civilizace.

O kvalitách hry pravděpodobně netřeba příliš spekulovat. Ostatně, 7 Divů světa patří k celosvětově nejoceňovanějším hrám a důvodů proč tomu tak je můžeme najít hned několik. Jednak je to její relativní přístupnost krátká a snadno pochopitelná pravidla dělají z tohoto kousku přístupnou záležitost i pro relativní nováčky. Další velice důležitou výhodou je pak herní doba. Jedna partie se dá odehrát klidně během půl hodiny, což na takto velkou hru, která rozhodně není žádným fillerem, a můžete ji hrát až v sedmi hráčích je vskutku podivující.

A právě k samotným hráčům se váže pravděpodobně nejdůležitější výhoda tohoto kousku. Na trhu sice najdete nepřeberné množství her, které vám dávají možnost zahrát si v takto vysokém počtu hráčů, většinou to sebou ale nese řadu úskalí. Buď se jedná o náročné strategické hry na řadu hodin, nebo naopak o “párty blbůstky”, ve kterých zase tolik o samotnou hru nejde. Kapitolou samou o sobě jsou pak hry, které sice všechny aspekty splňují, ale hra v různém počtu hráčů je velice nevyvážená a poskytuje velice často hodně odlišný herní zážitek. 

Nic z toho však pro 7 Divů světa neplatí a to je právě její největší síla. Hra se prakticky nemění ať už hrajete ve třech, či sedmi hráčích. Dá se však říct, že nejlepší zážitek poskytuje ve větším počtu hráčů, v té chvíli se totiž do hry dostane větší počet karet, což dává samozřejmě daleko více prostoru pro taktizování, ale i případnou nejistotu jakou vlastně kartu si nechat. I přesto však zůstává hra po celou dobu úžasně konzistentní a poskytuje velice příjemný herní zážitek za všech okolností. 

Když k tomu připočteme opravdu přístupnou herní dobu a skvěle fungující herní mechanismy, je vcelku jasné proč si tato hra vysloužila u hráčů takovou oblibu. Z bližšího pohledu je tak skutečně překvapující, že tento kousek byl na našem trhu takovou dobu nedostupný. Ta doba je již naštěstí pryč a my tak nemusíme spekulovat nad minulostí a můžeme se v klidu ponořit do partie této povedené hry.

Krásně ilustrovaná krabice s vyobrazením světových divů v sobě ukrývá kromě nezbytného herního materiálu i velice efektní herní insert, který vám bude nemalou měrou napomáhat při přípravě hry. Všechny nejdůležitější komponenty zde mají své místo. Díky tomu nemusíte vše neustále přerovnávat a přehrabovat se v nepřeberném množství karet. Těch zde najdete dohromady 148, kromě nich je zde pěkná kupička žetonů a mincí, bloček na zapisování bodů, pravidla a sedm velkých oboustranných desek divů světa.

Na začátku partie si každý z hráčů vybere, či vylosuje jeden div. Následně na něm zvolíte denní, či noční stranu, která ovlivňuje obtížnost hry. Dále každý hráč dostane 3 mince a 7 karet z I. epochy. A právě v tom okamžiku se můžete pustit do hraní. Každý z hráčů si ve svém balíčku vybere jednu kartu a zahraje ji. Následně pošle svých zbylých šest karet svému sousedovi. Tímto způsobem karty kolují až do chvíle, dokud je nerozeberete.

Až potud je vše naprosto jednoduché, ta pravá zábava začíná ve chvíli, kdy se některou ze zahraných karet budete snažit vyložit. Všechno totiž něco stojí a vy se tak co chvíli budete potýkat s nedostatkem surovin, které budete potřebovat pro rozvoj svého města a stavbu nových budov. Musíte tedy velice dobře promýšlet každý váš tah. Hra se totiž hraje pouze na 18 tahů a tak je zde prostoru pro chyby opravdu minimum. Věřte však, že hra na vás příjemným způsobem vyvíjí po celou dobu nátlak a společně s vašimi protivníky vás nechává neustále na pochybách, zda jsou vaše kroky skutečně správné.

Rozepisovat zde do detailu veškeré herní mechanismy je pravděpodobně zcela zbytečné. Takto elegantně jednoduchých her pro větší množství hráčů na trhu zase tolik není. I díky tomu se tato hra těší u hráčů takové oblibě. 7 Divů světa je zkrátka vynikající hrou pro široké spektrum hráčů, které nebaví několikahodinové partie velkých deskovek. Jednoduchost a plynulost zde hrají prim, když k tomu připočteme i krásnou tématickou grafiku, která se navíc v novém vydání dočkala nového kabátku, úspěch je v podstatě jistotou.

Hra je zkrátka prověřená časem a vše v ní skvěle funguje. I díky tomu by tento kousek rozhodně neměl chybět v žádné deskoherní sbírce. Ostatně, matadoři ji již pravděpodobně v zásobě již mají. Avšak pro nováčky, kteří se v oblasti deskovek pohybují poslední 2-3 roky, je právě nové vydání ideální příležitostí jak se k tomuto skvělému kousku dostat. 

7 DIVŮ SVĚTA
AUTOR: ANTOINE BAUZA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: REPOS(2010)
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 3-7
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..