3iQ & QARQ – Desková hra

0

Rychlých, relativně jednoduchých a zároveň atraktivních rodinných her rozhodně není nikdy dost. Obzvláště těch českých a právě do této kategorie míří i zcela nové hry Honzy Vodičky, které u nás vydává společnost Millaminis. Ty zaujmou jednak originálním balením, ale především pak neobvyklým názvem, na kterém si nejeden z hráčů vyláme zuby. Přivítejte 3iQ (trik) a QARQ (kvark) originální variaci na známé piškvorky.

Jan Vodička těmito vyloženě letními hrami vrací zpět na scénu. I tentokrát si pro hráče připravil lehce netradiční a zároveň přístupné deskové hry. Ostatně vzpomenout můžeme například na jeho Hexeto, či loni vydanou Empatii. 3iQ i QARQ jde však v odlišnosti mnohem dál. Bezpochyby za to může i spojení se společností Millaminis, která se primárně zaměřuje na hračky pro nejmenší.

Celé hry jsou tak koncipovány vskutku originálně. Mimochodem, na které jiné hře jste viděli informaci o tom, že ji můžete vyprat na 40 stupňů. Ano čtete správně – vyprat. Vděčit za to mohou především samotnému zpracování. Jednotlivé díly jsou vytvořeny ze speciálně upravené lehčené pěny, která má certifikaci pro děti již od narození. Herní plán je pak z potištěné látky. Vše je uschováno v praktickém tubusu, který každou hru dobře chrání. Díky tomu se z těchto her stává takřka ideální společník na dovolenou, či někam k vodě. Ani u jedné hry totiž nevadí případné namočení, ušpinění, či hrubší zacházení dětí. Což bezesporu ocení nejeden rodič.

Nechme však stranou originální zpracování a podívejme se na samotné herní principy obou her. Ty vycházejí ze známých piškvorek, jejichž variací jsme zde měli již celou řadu. Ostatně vzpomenout můžeme na nedávný Hypergrid, který je veskrze povedenou hrou. Jan Vodička se však rozhodl jít o něco jednodušší cestou. Díky tomu je 3iQ i QARQ daleko přístupnější. Obě jsou to logické hry pro dva hráče s tím že 3iQ je určen pro hráče od 5 let a QARQ pak od 8 let.

Obě zmíněné hry fungují na zcela stejném herním základu. Úkolem hráčů je vytvořit řadu herních žetonů své barvy, podmínkou ale je, aby tyto žetony měly stejnou velikost. Princip hry je tak veskrze jednoduchý. 3iQ je jednodušší variantou obou her. Hra využívá herní plán o 3 x 3 polích, na kterých probíhá samotná partie. Hráči mají k dispozici 9 kruhů, tři velikosti po třech, které do sebe zapadají. Kromě prvního tahu prvního hráče, můžete na herní plán položit jeden nebo dva spojené žetony. Pokud se stane, že položíte poslední žeton, ale hra není u konce, v dalším tahu pokračujete přesunem jednoho svého žetonu.

QARQ funguje v podstatě úplně stejně, avšak s tím rozdílem, že herní plán má 4 x 4 pole a každý hráč má celkem 24 žetonů (6 sad ve 4 velikostech). V této variantě piškvorek navíc ve svém tahu pokládáte na herní plán až 3 žetony své barvy. Cíl však opět zůstává stejný, vytvořit řadu tentokrát 4 herních žetonů ve své barvě. Rozdíly mezi oběma hrami jsou na první pohled relativně minimální, avšak věřte že QARQ je daleko komplexnější hrou, která nabízí daleko větší taktické možnosti.

I přesto zvládnete odehrát jednu partii dle autora do patnácti, respektive do dvaceti minut. Jakmile se vám však veškerá pravidla a zákonitosti dostanou pod kůži, zvládnete hru, především v případě 3iQ, i daleko rychleji. Jan Vodička vytvořil velice zajímavou variaci na piškvorky, která dodává původní hře na větší variabilitě a komplexnosti, aby zaujali i náročnější hráče. Zároveň však obě hry zůstávají natolik přístupné, aby se s nimi zabavili i děti.

Opět je potřeba pochválit celkové zpracování. Komponenty ze speciálně upravené lehčené pěny, která má certifikaci pro děti již od narození, bezesporu ocení nejeden rodič. Jediná menší výtka může mířit snad jen k samotnému hernímu plánu, který je vyroben z lehké látky. Ta jednak na ne úplně rovném podkladu hůře drží tvar a zároveň ji vcelku snadno “odfoukne” vítr. Takže se rozhodně nevyplatí ji nechávat ležet jen tak bez jakýchkoliv žetonů.

3iQ (trik) a QARQ (kvark) jsou bezesporu originální a zajímavou variaci na známé piškvorky, která rozhodně dokáže zaujmout. Díky svému zpracování a použitým materiálům se z ní navíc stává ideální společník na dovolenou  pro celou rodinu. Jedinou nevýhodou může být fakt, že se jedná o hry pouze pro dva hráče, takže nikdy nezapojíte celou rodinu naráz. I přesto si obě hry bezesporu zaslouží pozornost a najdou si své místo v nejedné rodině.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..