Panství hrůzy: Svatyně soumraku (rozšíření)

0

Letošní léto se rozhodně nudit nebudeme. Vedle záplavy povedených fillerů a rodinných her čeští vydavatelé naštěstí nezapomněli ani na náročnější hráče. Mimo jiné se tak svého prvního menšího rozšíření dočkala i jedna z nejlepších her loňského roku Panství hrůzy, tentokrát s podtitulem Svatyně soumraku. Díky dvěma zde obsaženým scénářům se můžeme opět pustit do atmosférického světa H. P. Lovecrafta.

Deskové hry na motivy knih H. P. Lovecrafta se těší obrovskému zájmu fanoušků po celém světě a ani u nás tomu není jinak. Atraktivní kulisy, mocní nepřátelé a mystická tématika táhne. Bylo tak vcelku jasné, že prakticky okamžitě po vydání druhé edice Panství hrůzy se oči fanoušků začali upírat k případným rozšířením. Blackfire naštěstí nelenil a cca rok od vydání základní hry nám přináší první rozšíření pro tuto atmosférickou kooperativní hru.

Svatyně soumraku patří mezi samostatně nehratelná rozšíření, bez základní hry se tedy neobejdete. Ostatně, leccos napovídá i samotná krabice, která za relativně kompaktními rozměry ukrývá pouze nezbytné vybavení, bez kterého se u této expanze neobejdete. Přesto komponent není zase úplně málo. Kromě pěti nových mapových dílů se tak můžeme těšit i na nové vyšetřovatele, kouzla i předměty. K nim samozřejmě i nezbytné karty a žetony a v neposlední řadě i čtyři nové plastové figurky. Dvě pro vyšetřovatele a dvě pro nová monstra.

Celkový dojem však nestojí na samotném počtu herních komponent, ale především na zážitku ze hry. Ten nám už základní hra poskytla vskutku na vynikající úrovni a to nejen díky samotnému příběhu, ale i díky inovativnímu zapojení digitální aplikace, která celou hru nemalou měrou zpestřovala a zároveň i zpřístupňovala pro začínající hráče. A Svatyně soumraku vcelku pochopitelně pokračuje ve šlépějích svého předchůdce. Před samotnou hrou je tedy potřeba mít nainstalovanou aplikaci k této hře v její poslední verzi.

Díky tomu, že se jedná o českou edici hry, je samozřejmě jasné, že i scénáře jsou přeloženy do češtiny. Překlad navíc není vůbec na špatné úrovni, byť by se pár chybek bezpochyby našlo, rozhodně se však nejedná o nic, co by výraznějším způsobem narušovalo celkový dojem ze hry.

Samotné scénáře tohoto rozšíření se věnují tématice řádu Stříbrného soumraku. V jednom scénáři musí vyšetřovatelé odhalit zlověstné spiknutí maskované za každoroční přehlídku pořádanou tímto slavným řádem. Ve druhém pak musí vyšetřovatelé najít způsob, jak uniknout samotné lóži, a vyvést spoluvězně do bezpečí.

Nejsou to však jen samotné scénáře, které toto “malé” rozšíření nabízí, kromě nich přichází tvůrci hry i se zcela novou mechanikou, kterými jsou takzvané žetony zadržení, které umožní vyšetřovatelům za daných okolností udržet nestvůry na místě. To se bude bezpochyby nejednou hodit. Obzvláště, když se budete snažit proklouznout například přeplněnou ulicí.

Další novinkou, na kterou v rámci tohoto rozšíření můžeme narazit, jsou “pohybující se” mapové díly, které jsou další inovací oproti základní hře a rozhodně zajímavým zpestřením. Zatímco se tedy daný mapový díl “pohybuje, všichni vyšetřovatelé, monstra i žetony si na dané dlaždici udržují své pozice. Nikdy si však nemůžete být jisti, zda vás tento efekt přenese do bezpečí, či naopak. Na druhou stranu je fakt, že v rámci tohoto rozšíření si této inovace zase tolik neužijeme. Rozhodně se však jedná o zajímavou ukázku možností, které propojení klasické deskové hry s digitální aplikací nabízí. U klasické hry by se podobný efekt dal bezpochyby provést také, nutno však říct, že by pravděpodobně daná mechanika působila minimálně trochu těžkopádně. Zatímco díky aplikaci zde působí vše naprosto přirozeně.

Malým, přesto vítaným bonusem je bezpochyby i zvýšená kvalita figurek, která se oproti základní verzi hry, kde byly miniatury recyklované z původní edice Mansion of Madness, posunula blíže běžné dnešní úrovni. Hodnotit toto rozšíření tak můžeme veskrze pozitivně. Do hry sice nepřináší převratné novinky, avšak i zde zmíněné inovace dokáží samotnou hru příjemně zpestřit. Pro fanoušky základní hry je tak Svatyně soumraku v podstatě povinností.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..