Velký knižní čtvrtek se blíží

0

První Velký knižní čtvrtek v roce 2018 nabídne 15 novinek napříč žánry i generacemi čtenářů

Patnáct pozoruhodných nových titulů přinese na pulty českých knihkupců oblíbený Velký knižní čtvrtek. Letos, ve čtvrtek 15. března, se uskuteční už potřinácté. Česká a světová beletrie, krimi, populárně-naučná literatura i literatura faktu, memoáry, poutavé knížky pro děti a mládež…   V exkluzivní kolekci si tu „svou“ knihu může najít opravdu každý.  Velký knižní čtvrtek usnadňuje orientaci v novinkách na knižním trhu a nabízí výběr toho nejlepšího napříč žánry i generacemi čtenářů. Tradičně nebude chybět atraktivní doprovodný program.

Světovou literaturu ve svěží jarní nadílce Velkého knižního čtvrtku reprezentuje román Mezi krásou a ošklivostí vyprávějící příběh osmileté Wavy, která je po nečekané tragédii okolnostmi přinucena bojovat za svou rodinu. Strhující děj je dílem Bryn Greenwoodové, která sama je dcerou napraveného drogového dealera. Plný napětí je také závěrečný díl neapolské tetralogie Geniální přítelkyně 4 – Příběh ztracené holčičky, která graduje záhadným zmizením Lily a rozhodnutím Eleny sepsat příběh jejich přátelství. Tajemství ostatně obestírá i autora či autorku Geniální přítelkyně a dalších úspěšných románů publikující pod jménem Elena Ferrante, nad jejíž skutečnou identitou se stále vznášejí otazníky. Úspěšná irská spisovatelka Lisa McInerneyová v knize Nádherná kacířství čtenáře zavede mezi obyvatele své rodné země v době hospodářské krize. Gentleman v Moskvě, světový bestseler je třetí knihou Američana Amora Towlese, jehož předchozí romány vyvolaly ve světě značný čtenářský ohlas a sklidily mnoho pozitivních recenzí. Tentokrát nás zavádí roku 1922 po konci občanské války do luxusního moskevského hotelu, jenž je se svými zvyklostmi, každodenní rutinou a různorodým personálem světem sám o sobě.  Kniha zvítězila v anketě Kniha roku 2017 The Times, Sunday Times, Daily Express a Irish Times a jeho prodeje již překročily hranici milionu prodaných výtisků.

Velký knižní čtvrtek 15. března potěší příznivce domácích autorů a obzvláště krimi žánru! Český etnolog Tomáš Boukal zasadil napínavý děj své knížky Hřbitov nevěst do zapomenuté trestanecké osady v sibiřské tajze, kde mizí mladé dívky a není, kdo by je hledal… Oproti tomu thriller Daniela Petra Sestra smrt se odehrává u nás, konkrétně v severních Čechách, a je inspirován skutečnými událostmi. Mezi novinkami je také Stín scenáristy Jiřího Křižana, autora předloh k filmům Signum Laudis, Stíny horkého léta či Je třeba zabít Sekala a také někdejšího poradce prezidenta Václava Havla, který náhle zemřel v roce 2010.

S mimořádně podnětnou knihou, která navzdory názvu není určena jen dětem, přichází spisovatel, publicista, nakladatel a cestovatel Martin Vopěnka. Biblické příběhy pro nevěřící děti nemají věkové omezení. Vopěnka přistupuje k dědictví Bible moderně, neváhá použít odkazy k současnosti, poukázat na biblické protimluvy nebo připomenout současné vědecké poznání. Biblické příběhy v jeho podání jsou tím minimem, které by měl znát každý Evropan, aby porozuměl sám sobě, svým evropským kořenům. Dětem důvěrně známé téma videoher velmi netradičně zpracovává první díl šestidílné série Kepler62: Pozvánka od trojice finských autorů: Timo Parvela, Bjørn Sortland, Pasi Pitkänen. Třináctiletý Ari a jeho bratr tráví volný čas hraním nové videohry Kepler62, o které všichni mluví, ale nikdo neví, co se stane těm, kdo překonají poslední level. Možná to není jen hra, ale také pozvánka. Ale kdo ji poslal a kam je zavede? Světovým bestsellerem, oceněným mimo jiné cenou za nejvýznamnější přínos americké dětské literatuře Newbery Medal 2017, je Dívka, která upíjela měsíc. Zkušená autorka dětské literatury, fantasy a sci-fi Kelly Barnhillová dětem otevírá svět, ve kterém se děvčátko Luna, nadané magickými schopnostmi, rozhodne bránit laskavou čarodějnici Xan před jejími nepřáteli.

Životní příběhy dvou výrazných, inspirativních osobností zprostředkovávají čtivě napsané memoáry. První – Pecková: Dítě štěstěny – je rozhovorem houslisty a hudebního skladatele Lukáše Kuty se světoznámou operní pěvkyní Dagmar Peckovou. Druhým titulem je Z lásky k Praze – autobiografie Gena Deitche o neuvěřitelných osudových zvratech významného amerického filmaře, držitele Oscara za animovaný film z roku 1961, který spoluutvářel československé dějiny animovaného filmu.

Knihovničku milovníků literatury faktu Velký knižní čtvrtek obohatí o knihu Falešné hranice. Příběhy akce „Kámen“ 1948–1951 odkrývající doposud téměř neznámou nezákonnou činnost Státní bezpečností na přelomu 40. a 50. let 20. století. Václava Jandečková, členka Českého centra Mezinárodního PEN klubu, spisovatelka, publicistka a badatelka, na deseti osobitých příkladech vypráví příběh účastníků i zákulisí zákeřných zločinů, které spočívaly v organizování pastí pro předem vytipované oběti, vyprovokované k útěku z Československa. Pohled do tajuplného světa, o jehož existenci nic nevíme, přináší kniha Raději zešílet v divočině – spisovatel a publicista Aleš Palán vedl rozhovory s šumavskými samotáři, poustevníky a snímky přispěl známý fotograf Jan Šibík.  Neméně vzrušující sondou je Příběhy Corsa Rosa. Sto ročníků Giro d’Italia mapuje sportovní redaktor deníku MF DNES Tomáš Macek a přitažlivou formou přibližuje slavný třítýdenní závod Giro d’Italia, který každoročně přitahuje pozornost milionů fanoušků na celém světě a v roce 2017 završil první stovku svých ročníků.

tisková zpráva www.velkyctvrtek.cz

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..