J. K. Rowling – Fantastická zvířata a kde je najít ( ilustrované vyd.)

0

ANOTACE:
Nádherné nové vydání kouzelnické klasiky z pera Mloka Scamandera samozřejmě představuje pestrou směsici tvorů od Akromantule přes různé druhy draků až po Yettiho, navíc s překrásnými ilustracemi Olivie Lomenech Gillové. Léta dobrodružných putování slavného magizoologa vyústila v díle nezměrného významu. Odborníci jej obdivují, kouzelníci a čarodějky zhusta využívají a od počátku tohoto století do něj zvědavě nahlížejí i mudlové. Naše nové vydání obsahuje novou předmluvu a šest tvorů, kteří se vyskytují v Severní Americe.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Harry Potter bezesporu patří mezi jeden z největších fenoménů posledních dvaceti let. Ani po této době neztrácí nic ze svého kouzla, které vábí nové a nové čtenáře. J. K. Rowling stvořila jedinečný fenomén, na který se postupně “nabaluje” řada bonusového materiálu. Kromě filmů, dopňkových knih a upomínkových předmětů si zaslouží své místo na výsluní i takzvané bradavické učebnice. A právě jedna z nich právě vychází v luxusním ilustrovaném vydání, které bude ozdobou každé “potterovské” knihovničky.

Už v červnu se fanoušci Harryho Pottera dočkali zcela nového vydání bradavických učebnic. Ty se pyšnily nádhernými ilustracemi a krásným přebalem, ale především pak plnohodnotnou pevnou vazbou, která je rozhodně reprezentativnější, než předešlé “sešitové” vydání.  V případě Fantastických zvířat, se měnil i samotný obsah knihy. V samotném bestiáři přibylo celkem šest nových zvířat. Změnou prošla i samotná předmluva knihy, kterou tentokrát obstaral sám autor Mlok Scamander. Změn tedy bylo docela dost, vyplatí se tedy investovat do ilustrovaného vydání, nebo se jedná jen o snahu vytáhnout z lidí další peníze?

Upřímně řečeno možná ano, na druhou stranu je změn v případě této knihy opravdu dost a nejsou jen kosmetické. Minimálně tak stojí za prolistování v knihkupectví. Jen pozor… pokud tak učiníte, je více než pravděpodobné, že toto nové vydání prostě budete nutně potřebovat. Ostatně už samotný formát dává tušit, že v rukou držíme něco extra.

Formát knihy skutečně narostl do opravdu úctihodných rozměrů. Dokonce tak, že je větší než ilustrovaná edice klasické potterovské ságy. Díky této velikosti, ještě lépe vyniknou skvělé ilustrace Olivie Lomenech Gillové , která vdechla život kentaurům, drakům i vodním lidem. Na druhou stranu je možná škoda, že nebyl zachován stejný formát, jako u ilustrovaného Harryho Pottera, jenž má také dostatečnou velikost. Navíc by knihy v knihovničce seděli pěkně vedle sebe. Takto však Fantastická zvířata přeci jen vystupují z řady.

Po obsahové stránce zde tolik rozdílů zase není. Nejnovější přírůstek do “potterovské” rodiny se dočkal opět nové předmluvy. Co však bude fanoušky zajímat více, oproti původnímu vydání přibylo do bestiáře hned šest nových tvorů Vzhledem k filmovému zpracování Fantastických zvířat a tomu kde se filmy odehrávají, je najdeme především v Severní Americe.

Již Jim Kay v potterovské sáze vtiskl knihám neopakovatelné a jedinečné kouzlo. O něco podobného se není snaží se svými ilustracemi i Olivie Lomenech Gillová. Pokud však čekáte podobný styl, jako u Kay, musím vás malinko zklamat. Gillová jde zcela svou cestou. Pro tvorbu svých ilustrací tři sta let starou techniku. Do měděných plátů vyrývá obrazy, které vytlačuje na papír a následně je dotváří prostřednictvím vodových barev. Díky tomu působí jednotlivé ilustrace opravdu originálně a možná i trochu nezvykle. Gillové se tak i díky tomu podařilo vdechnout této jinak útlé knížečce, jenž byla původně jen malým doplňkem k sérii opravdu jedinečnou atmosféru a kouzlo.

Fantastická zvířata a kde je najít  s překrásnými ilustracemi Olivie Lomenech Gillové tak pomyslně zakončují jedinečný rok Harryho Pottera. Rok, v němž oslavujeme dvacet let od vzniku této jedinečné ságy. Rok, kdy jsme se dočkali řady nových knih a vydání z tohoto fantastického univerza. Teď už nezbývá než se těšit na to, co si pro nás J. K. Rowling, popřípadě nakladatelství Albatros připraví příště.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..